Publicite

Akademiku francez: Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia

Maurice Druon (1918-2009) ishte nipi i shkrimtarit të madh Joseph Kessel. Ai filloi të shkruante për revista letrare në moshën 18 vjeçare. M...Maurice Druon (1918-2009) ishte nipi i shkrimtarit të madh Joseph Kessel. Ai filloi të shkruante për revista letrare në moshën 18 vjeçare.

Mori pjesë në ushtrinë franceze gjatë luftës së dytë Botërore. Në vitin 1948 mori çmimin “Prix Goncourt” për romanin e tij Les Grandes Familles (Familjet e Mëdha).

Ai u zgjodh si anëtar i Akademisë Franceze më 8 dhjetor 1966, sekretar i saj në vitin 1985, nga ku hoqi dorë më 2007-ën për shkak të moshës. Ishte shumë i njohur për shkrimet e tij shkencore dhe veçanërisht për shtatë romanet e tij historike “Mbretërit e mallkuar” që u bënë dhe filma.

Ai ishte Ministër i Kulturës nga viti 1973-1974 dhe deputet i Parisit nga viti 1978 më 1981-in.

U bë i njohur me thënien për shqiptarët:

“Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia dhe gjyshërit e shqiptarëve merrnin pjesë në luftën e Trojes, të udhehequr nga Akili (në njërën anë) dhe Hektori (në anën tjetër)”.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Akademiku francez: Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia
Akademiku francez: Shqiptarët i përkasin popujve më të vjetër se vet historia
https://1.bp.blogspot.com/-vvLNIvmfdyE/Xu4q-ppv2QI/AAAAAAAABOA/JK6tuv4fUKIcHM__57wGNHyGDz3Jv9nZwCK4BGAsYHg/s320/20200620_172709.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-vvLNIvmfdyE/Xu4q-ppv2QI/AAAAAAAABOA/JK6tuv4fUKIcHM__57wGNHyGDz3Jv9nZwCK4BGAsYHg/s72-c/20200620_172709.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/akademiku-francez-shqiptaret-i-perkasin.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/akademiku-francez-shqiptaret-i-perkasin.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy