Publicite

AKOMA SOT E KËSAJ DITE TË DREJTAT E ÇAMËVE BIEN NË VESH TË SHURDHËT...

AKOMA SOT E KESAJ DITE TE DREJTAT E ÇAMËVE BIEN NE VESH TE SHURDHER... Të drejtat e Camërisë Bien në vesh të shurdher! Më24 dhe 25 shtator 1...AKOMA SOT E KESAJ DITE TE DREJTAT E ÇAMËVE BIEN NE VESH TE SHURDHER...

Të drejtat e Camërisë
Bien në vesh të shurdher!
Më24 dhe 25 shtator 1945 zhvillohet në Vlorë Kongresi Cam, Përfaqësuesit e Camërisë vunë në dukje krimet dhe masakrat që bënë mbi kurrizin e tyre bandat Greke të udhëhequra nga Kamara,Zoto, Kaco, Vito,Ballumi,,stërnipërit e xhelatëve të dëgjuar të Paramithisë së - 13 ,Deli,Janaqit etj,etj.Edhe në rreshtat e ushtrisë partizane Greke luftuan së bashku kundër nazi - fashistëve italo - gjermanë mbi 500 partizanë Camër, por këto u harruan shumë shpejt nga shteti Grek 45-46. Në këtë kongres, referati kryesor u mbajt nga Kryetari i këshillit Antifashist nacional- clirimtar Cam,duke i treguar gjithë botës hapur padrejtesitë qe i janë berë popullit Cam.Aty paraqiten me shifra e fakte të gjitha padrejtesitë e bëra.popullit Cam. 
Por mund të përmëndim dhe kujtojmë,
Të vrarë në vitin 1945
Burra: 1270
Gra e fëmijë;
350
Të humbur:
230.
Në vitin 1940- 41
Të vdekur gjatë luftës Italo Greke
Burra" 1950 veta
Gra e fëmijë350 veta
Ta vdekur gjatë emigracionit në Shqipëri
Gjithsej 4700 veta
Dëme në materiale
Pargë,Paramithi.Margëllic
Katunde21.Shtëpi të djegura 2300
Gumenicë;
Katunde26
Shtëpi të djegura;2300
Filat;
Katunde44
Shtëpi të djegura1200
Përsëri kujtojmë
Në Gumenicë ekzekutuan
Idriz Dulen me djemtë e tijë,Ahmet Sulen,Jaho Idrizin,Shyqyri Abazin, Qamil Kasem,Myrteza Mehmeti, Avdi Maze. të cilave mbasi ju prenë hundët dhe veshët. ju nxorën sytë dhe u dogjën. me benzinë.
Më 28 Gusht 1944 në Pargë është është zhdukur gjithë popullata mbi200 veta.
Në shtator në Filat e Spathar mbi 350 veta,
Në Filat në 8 mars janë vrarë afër 50 veta etj.etj

( Marr nga Libri Cameria Denoncon)

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: AKOMA SOT E KËSAJ DITE TË DREJTAT E ÇAMËVE BIEN NË VESH TË SHURDHËT...
AKOMA SOT E KËSAJ DITE TË DREJTAT E ÇAMËVE BIEN NË VESH TË SHURDHËT...
https://1.bp.blogspot.com/-y9FyUX2tDWU/XvJVOsNiS4I/AAAAAAAAByM/pxUrJtiKSz0xRVywaXIUvFbPZbbmoj6MwCK4BGAsYHg/s320/20200623_211453.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-y9FyUX2tDWU/XvJVOsNiS4I/AAAAAAAAByM/pxUrJtiKSz0xRVywaXIUvFbPZbbmoj6MwCK4BGAsYHg/s72-c/20200623_211453.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/akoma-sot-e-kesaj-dite-te-drejtat-e.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/akoma-sot-e-kesaj-dite-te-drejtat-e.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy