Publicite

Aleksandri ose Leka i Madh: Unë jam Ilir!

Aleksandri ose Leka i Madh: Unë jam Ilir! Riqarkullon në median shqiptare zbulimi i bërë nga studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin në vit...

Aleksandri ose Leka i Madh: Unë jam Ilir!

Riqarkullon në median shqiptare zbulimi i bërë nga studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin në vitin 1997 – një testament i Aleksandrit të Madh në të cilin ai i drejtohet popullit të Shkodrës duke ua dhënë atyre një territor në administrim dhe duke iu drejtuar si “pinjoll i farës së ilirëve”

Dokumenti është ribotuar sot nga disa media shqiptare por lajmi është i vjetër. Studiuesja Lucia Nadin e ka bërë zbulimin në vitin 1997, në Muzeun Correr të Venedikut, ku gjeti “Statutet e Qytet Komunës së Shkodrës” të shek XIV-XV.

Agron Lluka e ka gjetur zbulimin të cituar nga studiuesja Nadin në disa ese të saj: L Nadin-L. Za, “Sugli antichi della citta di Scutari”, bot. në “Studiuesit italianë për gjuhën, letërsinë dhe kulturën shqiptare”, Shkodër 1997, f 41-49; “Immagini e documenti della Biblioteca Nazionale Marciana e dalle collezioni del Museo Correr di Venezia”, Tirana 1998, f 75-79, po aty edhe Testamenti lat; L. Fontana, “Bibliografia degli statuti dei comuni dell’Italia superiore”, III (S-Z) Milano-Torino-Roma, 1907, f 101

Për kurreshtjen e lexuesve po sjellim tekstin që i atribuoet Aleksandrit të Madh drejtuar shkodranëve të lashtë:

Unë Aleksandri, bir i Filipit, mbretit të maqedonasve, mishërim i monarkisë, krijues i Perandorisë Greke, biri i Zeusit, bashkëbisedues i Brahamanëve dhe i Pemëve, i diellit dhe hënës, triumfues mbi mbretëritë e Persëve e të Medëve, Zoti i Botës prej ku lind dhe ku perëndon dielli, nga Veriu në Jug, pinjoll i farës së shquar të popujve Ilirikë të Dalmacisë dhe Liburnisë dhe të popujve të tjerë të së njëjtës gjuhë që popullojnë Danubin dhe zonën qendrore të Thrakës, u sjell dashurinë, paqen dhe përshëndetjet e mia dhe të të gjithë atyre që ndjekin sundimin e botës.

Duke qenë se ju gjithmonë me jeni treguar të besës dhe të fortë e të pathyeshëm në betejat e bëra krah meje, ua jap dhe ua dorëzoj juve në zotërim të lirë gjithë hapësirën e Akuilonit e deri në skaj të Italisë së Jugut. Askush tjetër, veç jush, të mos guxojë të vendoset dhe të qëndrojë në ato vende dhe po u gjet ndonjë i huaj, ai do të mund të qëndrojë vetëm si skllavi juaj dhe pasardhësit e tij do të jenë skllevër të pasardhësve tuaj.

U shkrua në Kështjellën e qytetit të Aleksandrisë, themeluar prej meje, buzë lumit madhështor të Nilit, në vitin XII. Me vullnet të perëndive që nderohen në mbretëritë e mia, Zeusit, Marsit, Plutonit dhe Minervës, perëndisë së perëndive. Dëshmitar të këtij akti janë Atleti, logotheti im, dhe 11 princa të tjerë, të cilët unë po i emëroj si trashëgimtarë të mi dhe të të gjithë Botës, meqenëse po vdes pa lënë pasardhës.


COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Aleksandri ose Leka i Madh: Unë jam Ilir!
Aleksandri ose Leka i Madh: Unë jam Ilir!
https://1.bp.blogspot.com/-zWrxmetyekU/XuNYK7LHOSI/AAAAAAAAACc/95jS7jsVo9cXVckfHvz_cyxxPMPD3VHLwCK4BGAsYHg/s320/20200612_122428.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-zWrxmetyekU/XuNYK7LHOSI/AAAAAAAAACc/95jS7jsVo9cXVckfHvz_cyxxPMPD3VHLwCK4BGAsYHg/s72-c/20200612_122428.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/aleksandri-ose-leka-i-madh-une-jam-ilir.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/aleksandri-ose-leka-i-madh-une-jam-ilir.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy