Publicite

Bylisi, të fshehtat e qytetit antik

Bylisi, qyteti Ilir i themeluar rreth vitit 350 para Krishtit, ishte një prej qyteteve më të mëdha e më të bukura ilire. Profesor Neritan Ce...Bylisi, qyteti Ilir i themeluar rreth vitit 350 para Krishtit, ishte një prej qyteteve më të mëdha e më të bukura ilire.

Profesor Neritan Ceka, një prej arkeologëve të shquar shqiptarë, që prej vitesh ka kryer gërmime në qytetin antik të Bylisit na tregon se si zbulimet e arkeologëve shqiptarë dhe të huaj, hedhin dritë mbi historinë e ndërtimit dhe zhvillimit të qytetit ilir; na tregon qytetin Ilir ku kishte teatër, stadium, qendër qyteti, gjimnaz, katedrale, shëtitore e ndërtesa të bukura; na tregon gjithashtu se si ministria e kulturës shpërdoron fondet që vijnë nga BE për qytetin ilir, duke i kaluar nëpër duar këshilltarësh që vijnë nga paradhomat partiake.

Ceka i përgjgijet edhe studiuesit italian Vittorio Zgarbi, i cili vizitoi pak ditë më parë Bylisin dhe prej andej tha se është qytet grek.

Për më tepër ndiqni më sipër specialen e gazetares Luljeta Progni për emisionin “Vetting”.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Bylisi, të fshehtat e qytetit antik
Bylisi, të fshehtat e qytetit antik
https://1.bp.blogspot.com/-7J2oPpBDF_4/Xu5Yf5cRqfI/AAAAAAAABPg/rClLIL4HEM8A83eJw2AVb6OGuvVV50BCgCK4BGAsYHg/s320/20200620_204047.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-7J2oPpBDF_4/Xu5Yf5cRqfI/AAAAAAAABPg/rClLIL4HEM8A83eJw2AVb6OGuvVV50BCgCK4BGAsYHg/s72-c/20200620_204047.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/bylisi-te-fshehtat-e-qytetit-antik.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/bylisi-te-fshehtat-e-qytetit-antik.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy