Publicite

Cila është ajo Gjuhë për veç Shqipes, e cila ka ende një fjalor të saj:

Shkruan, Aleksandër Hasanas Cila është ajo gjuhë përveç shqipes, e cila ka ende në fjalorin e saj: KALL I kal. 1. Fut brenda, shtie; shtie n...Shkruan, Aleksandër Hasanas

Cila është ajo gjuhë përveç shqipes, e cila ka ende në fjalorin e saj:
KALL I kal.
1. Fut brenda, shtie; shtie në dhe, këllas. Kall gozhdën në mur. Kall perin në gjilpërë. Kall dorën në xhep. Nuse, ku kalle këmbët.. . folk. nuse, ku hyre.. .
E kallën në dhe e varrosën.
2. Shtyj, nxit dikë, fut, shtie (kryesisht për të keq). Kalli njerëz për ta vrarë. Kalli një të vetin për çupin. Ia kalli në vesh diçka shtyri dikë që t'ia thotë, etj.

E pra kjo është edhe fjala etruske që shohim në fotoshkrim
*calisna; kallsina {këllas} = i ndjerë , funeral , ferr. Dhe po aty në etruske: 'Calus = Perendia e nëntokës' (A'dhe-s).

Etruskët flisin të njejtën gjuhë me ETRIT tanë, popuj mesdhetarë të njohur edhe me nofkën; 'popuj të detit’.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Cila është ajo Gjuhë për veç Shqipes, e cila ka ende një fjalor të saj:
Cila është ajo Gjuhë për veç Shqipes, e cila ka ende një fjalor të saj:
https://1.bp.blogspot.com/-2m2HlMcv_Es/Xu4Qh8C5p_I/AAAAAAAABNI/3SLJ4P_HLT4j139lQI6pRwpI0En9Ovt-wCK4BGAsYHg/s320/20200620_153145.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-2m2HlMcv_Es/Xu4Qh8C5p_I/AAAAAAAABNI/3SLJ4P_HLT4j139lQI6pRwpI0En9Ovt-wCK4BGAsYHg/s72-c/20200620_153145.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/cila-eshte-ajo-gjuhe-per-vec-shqipes-e.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/cila-eshte-ajo-gjuhe-per-vec-shqipes-e.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy