Publicite

Çudit historiani, nxjerr letrën që besohet se është shkruar nga dora e Skënderbeut

Historiani Jahja Drancolli i ka habitur të gjithë, pasi ka publikuar në rrjetet sociale një letër të rrallë. Ai pretendon se kjo letër është...Historiani Jahja Drancolli i ka habitur të gjithë, pasi ka publikuar në rrjetet sociale një letër të rrallë.

Ai pretendon se kjo letër është shkruar nga Gjergj Kastriot Skëndërbeu.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, ai e ka bërë të ditur këtë gjë.

Besohet se kjo letër është shkruar 568 vite më parë, përkatësisht më 8 gusht të vitit 1451.

Po ashtu historiani tregon se kjo letër ndodhet në arkivin e Sienës.

Postimi i plotë:

568 vjetë më parë (8 gusht 1451): Letër e rrallë autografe e Skënderbeut dërguar Bujarisë së Republikës së Sienës në Itali…! Letra autografe në fjalë është e njohur për njërën ndër 10 letra autografe (të nënshkruara) nga vetë dora e Skënderbeut, që ruhën në arkiva të njohura të botës (Romë, Venedik, Milano, Napoli, Paris, Dubrovnik, Zagreb dhe Beograd). Kjo letër autografe e shkruar sipas shkrimit humanistik të kohës në latinisht dhe italisht, është një fragment i shkurtër i shkëputur nga një histori madhore. Ky dokument i çmueshëm i dërguar nga Lazri, abat i Arbrit, është shkruar në një kartë të rëndomtë bombagine të kohës, dhe siç shihet nga faksimili, në të dy anët e fletës (folio) ruhën shënjat e vulës (sigillum) të Skënderbeut, që mban datën, 8 gusht 1451, ndërsa Bujarisë së Republikës së Sienës u kishte ra në duar më 13 shtator 1451…!Burimi: Archivio di Stato di Siena.’’

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Çudit historiani, nxjerr letrën që besohet se është shkruar nga dora e Skënderbeut
Çudit historiani, nxjerr letrën që besohet se është shkruar nga dora e Skënderbeut
https://1.bp.blogspot.com/-4rPz4gkohy0/XvhjaV2k3XI/AAAAAAAACfM/DVgGO8jBPHEzo1ijFhCbFJOBXsEnRpP6wCK4BGAsYHg/s320/20200628_113023.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-4rPz4gkohy0/XvhjaV2k3XI/AAAAAAAACfM/DVgGO8jBPHEzo1ijFhCbFJOBXsEnRpP6wCK4BGAsYHg/s72-c/20200628_113023.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/cudit-historiani-nxjerr-letren-qe.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/cudit-historiani-nxjerr-letren-qe.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy