Publicite

Dacic zbulon marrëveshjen që do ta pranon për Kosovën, por thotë se ndërkombëtarët nuk e pranojnë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Dacic, këto ankesa i bëri në intervistën e tij për televizionin serb Tv Prva të shtunën, ku t...



Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Dacic, këto ankesa i bëri në intervistën e tij për televizionin serb Tv Prva të shtunën, ku të parët në listën e ankesave ishte Malin e Zi, e i vazhdoi për kosovarët dhe ndërkombëtarët. Për kosovarët e ndërkombëtarët ai ankua se Serbisë nuk po ju ofrohet asgjë.

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Dacic, ai tha se pret që shpejt pas zgjedhjeve në Serbi të vazhdohet dialogu Kosovë-Serbi, e shtoi se beson se qytetarët e Serbisë “sigurisht do të mbështesin” propozimin për demarkacion me Kosovën.

“Kjo nuk është diçka e re, kjo është diçka për të cilën duhet të luftojmë. Ne nuk kemi pushtet faktik në Prishtinë, as ata nuk kanë pushtet faktik në veri të Kosovës…Vlerësohet se bashkësia ndërkombëtare dhe Prishtina nuk duan të na japin as aq. Ne punuam të deri tek tërheqja e 18 pranimeve të Kosovës, ata tani nuk kanë shumicën në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara” tha Dacic.

Dacic u ankua se ministri i punëve të jashtme të Shqipërisë, Genta Cakaj gjatë tre ditëve të kaluara ishte në vizitë në Bujanovc dhe Preshevë, ku sipas tij Cakaj i ka përgatitur liderët politik shqiptarë për zgjedhjet e ardhshme, e këtë e ka lejuar Serbia, kur konsiderohet se ishte vizitë e paralajmëruar dhe zyrtare.

“A mund të paramendoni situatën sikur unë të kaloja disa ditë në Mal të Zi e të zhvilloj biseda politike me përfaqësuesit e serbëve? Unë tani sikur të shkoj në kishë, në Ostrog, do ta shpallnin ndërhyrje politike. Këtu shihet ai qëndrimi dyfytyrësh” sipas Dacic.

Mirëpo Dacic si duket ka ‘harruar’ se autoritetet malazeze kanë shumë arsye të brengoseshin për vizita zyrtarësh serbë nacionalistë e atyre rusë pas tentimit të dështuar të grushtshtetit në Mal të Zi, posaçërisht shqetësuese për malazezët është afërsia e Kishës Ortodokse Serbe me Rusinë që kundërshton hapur anëtarësinë e Malit të Zi në NATO e fshehurazi tentoi ta rrëzonte qeverinë demokratike të tyre.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Dacic zbulon marrëveshjen që do ta pranon për Kosovën, por thotë se ndërkombëtarët nuk e pranojnë
Dacic zbulon marrëveshjen që do ta pranon për Kosovën, por thotë se ndërkombëtarët nuk e pranojnë
https://1.bp.blogspot.com/-dN3FD4U_KSo/XukNWwf6ELI/AAAAAAAAAlM/rmy9i3tQ4oolzN7rifXLCUpV_JI59n3eACK4BGAsYHg/s320/20200616_201913.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-dN3FD4U_KSo/XukNWwf6ELI/AAAAAAAAAlM/rmy9i3tQ4oolzN7rifXLCUpV_JI59n3eACK4BGAsYHg/s72-c/20200616_201913.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/dacic-zbulon-marreveshjen-qe-do-ta.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/dacic-zbulon-marreveshjen-qe-do-ta.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy