Publicite

Dhemetra perëndia e bujqësisë, Ama e Dheut, arës e bukës!

Shkruan: Shqipe HOXHA Studiuesi Hyttenbach, në veprën e tij "Pellazgët", i pranon pellgazët si ilirë, jo vetëm në Thesali dhe Epir...Shkruan: Shqipe HOXHA

Studiuesi Hyttenbach, në veprën e tij "Pellazgët", i pranon pellgazët si ilirë, jo vetëm në Thesali dhe Epir, por edhe në Makedhoni, Pelloponez, Troadë (Trojë), Atikë, Azi të Vogël, Kretë e ujdhesa tjera egjeane edhe në Itali.

Demeter ishte perëndeshë e korrjes, bujqësisë, dhe e pjellorisë së tokës.

Titujt e saj të kultit përfshijnë Sito (Σιτώ), "ajo e kokrrës", si dhënës të ushqimit ose drithit, si shenjë e ekzistencës së qytetëruar të shoqërisë bujqësore.

ML West ka propozuar që Demeter, fillimisht Damater, të mund të ishte një huazim nga një hyjni ilire e vërtetuar në perëndeshën mesapike Damatura, me një formë dā- ("tokë", nga PIE * dʰǵʰ (e) m -) [a] bashkangjitur -matura ("nënë"), ngjas me perëndinë ilire Dei-paturos (dei-, "qiell", bashkëlidhur -paturos, "babai").

Elementi De- mund të jetë i lidhur edhe me Deo, një epitet i Demeterit që rrjedh mbase nga fjala kretase Dea, zeia jonike i identifikuar me emer, shqiptuar, thekër, ose kokrra të tjera nga studiuesit modern.

Ajo ishte Nëna dhe dhënëse e ushqimit në përgjithësi.

M. L. West has proposed that Demeter, initially Damater, could be a borrowing from an Illyrian deity attested in the Messapic goddess Damatura, with a form dā- ("earth", from PIE *dʰǵʰ(e)m-)[a] attached to -matura ("mother"), akin to the Illyrian god Dei-paturos (dei-, "sky", attached to -paturos, "father").

The element De- may also be connected with Deo, an epithet of Demeter probably derived from the Cretan word dea (δηά), Ionic zeia (ζειά)—variously identified with emmer, spelt, rye, or other grains by modern scholars—so that she is the Mother and the giver of food generally.

Orphic Hymn 40 to Demeter (translated by Thomas Taylor: "O universal mother Deo famed, august, the source of wealth and various names".

Compare sanskr. yava, lit. yavai, Δά is probably derived from δέFα :Martin Nilsson, Geschichte der Griechischen Religion, vol. I (Verlag C.H.Beck) pp 461–462.

Harrison, Jane Ellen (5 September 1908). "Prolegomena to the study of Greek religion". Cambridge [Eng.] : The University press – via Internet Archive.

Demeter. Coarse-grained marble, Roman artwork; the head is a modern restoration.

Titulature avers : Anépigraphe. Description avers : Tête voilée de Déméter couronnée d’épis à droite. Description revers : Légende dans une couronne dionysiaque, formée de deux branches de lierre en fruits. Légende revers : PARI.

Traduction revers : (de Paros).

Date between circa 200 and circa 180 AC

A Loaf of Bread, a Jug of Wine and Demeter as Goddess of the Grain

COMMENTS

BLOGGER: 1
Loading...

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Dhemetra perëndia e bujqësisë, Ama e Dheut, arës e bukës!
Dhemetra perëndia e bujqësisë, Ama e Dheut, arës e bukës!
https://1.bp.blogspot.com/-2tEmRLnQntA/Xu0JULPsOEI/AAAAAAAABFg/C4iLNfUnm8My4P7K8WUaYOufBZZOmFY3ACK4BGAsYHg/s320/20200619_205037.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-2tEmRLnQntA/Xu0JULPsOEI/AAAAAAAABFg/C4iLNfUnm8My4P7K8WUaYOufBZZOmFY3ACK4BGAsYHg/s72-c/20200619_205037.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/dhemetra-perendia-e-bujqesise-ama-e.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/dhemetra-perendia-e-bujqesise-ama-e.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy