Publicite

Elena Kocaqi: Kosova të Quhet DARDANI dhe jo me emrin sllav Kosovë

Credit, Pellazgo - ilirët Elena Kocaqi: Kosova Të Quhet DARDANI Dhe Jo Me Emrin Sllav Kosovë Emri Kosovë është një emer sllav qe u vendos kr...Credit, Pellazgo - ilirët

Elena Kocaqi: Kosova Të Quhet DARDANI Dhe Jo Me Emrin Sllav Kosovë

Emri Kosovë është një emer sllav qe u vendos krahinës shqiptare Dardane, nga Osmanët me insitimin rus në emër të pansllavizimit, në fillim të shekullti te XIX dhe nuk ka asnjë lidhje me shqiptarët. Ky emër është sllav dhe në botën sllave ka mbi 20 emra vendesh Kosovë, te cilat listohen me poshtë.  Kosova, duhet të quhet Dardani sepse: 

1- Dardani është një emër historik shqiptar dhe tepër i vjetër qe po ti referohemi mitit Dardani është djali i Pellazgut me princeshën Atlantidase Elektra. 

2- Emëri Dardan dhe Dardanët dalin që në betejen e Kadeshit në 1272 para eres sonë. Pra është një emer i dokumentuar prej 3290 vjetesh, ndërsa Kosovë është një emër sllav pa asnje lidhje me shqiptarët, i vendosur në shekullin e XIX, nga rusët për të ngritur pretendimet serbe mbi një territor që gjasme ishte serb për shkak të emrit. Dardani ështe emri më i vjetër Ilir i dokumentuar. 

3- Dardani është quajtur Troja, nga ku Dardani nga Ballkani ka pas shkuar në Troj qe njihet nje nga qyterimet me të lavdishme të botës. 

4- Dardan ishte Ene Dardanidi qe themeloi Romën 

5- Dardan ishte Briti që themeloi Londrën dhe Anglinë nga linja e Ene Dardanidit 

6- Dardan ishte Konstandini i Madh perandori i Romës, Justinian i Madh perandori i Bizantit e shumë të tjerë.

Te kesh një emër kaq te madh dhe kaq te lavdishëm dhe te mbash nje emër sllav per emërtim shteti dhe tash me ca disa të çmendur e anti-shqiptare ti quash shqiptarët komb kosovar, është jo vetem teori serbe dhe pan sllaviste qe synon ngadal ngadal te largoi shqiptarët nga etnia e tyre, gjë që Serbi se beri dot as me zjarr e hekur, por një teori qe bie ndesh me te vërtetën historike. Nëse ky emer do vazhdoj të perdoret, Serbia do te pretendoj gjithmon qe ai vend edhe nga emri i perket asaj, paçka se ky emer eshte vendosur artificialisht nga ambasadori rus në Stamboll. Ta fillojme nga vetja qe te mos perdorim ne statuset ne facebook emërin Kosovë por Dardani. Une e kam filluar qe para 9 vitesh kur i vura emrin djalit tim Dardan. Pastaj te imponohet ndryshimi politike. Edhe nese do ketë një bashkim të Dardanisë me Shqipërinë, krahina duhet ta ruaj emrin, ashtu si Maqedonia dhe Epiri shqiptar, pasi keto jane tre emërat më te lavdishëm ne historinë botërore qe ju perkasin vetem shqiptarëve dhe ua kane vjedhur te tjerët dhe me e keqja nga të gjitha po ja mohojme vetes. 

1-Vendbanime sllave me emrin Kosove si me poshtë. Belarus:”Kosovo” 

Bosnia and Herzegovina: “Kosova” 

Bulgaria: “Kosov”, “Kosovo” = 3 vende 

Croatia: “Kosovo” 

Czech Republic: “Kosov” . “Kosova Hora” 

Estonia: “Kosova” 

Macedonia: “Dolno Kosovrasti” “Kosovo” 

Poland: “Kosów Lacki”

Russia: ka kater vende “Kosov”, “Kosovka” , “Kosovo” 

Slovakia:”KoKošovce” 

Slovenia: “Kosovo” (Ljubljana (Kosovo Polje)) 

Ukraine: “Kosov” “Kosovka” “Kosovscyna” 

Shqiptarët ka ardhur koha të mbajnë identitetin e tyre të vërtetë.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Elena Kocaqi: Kosova të Quhet DARDANI dhe jo me emrin sllav Kosovë
Elena Kocaqi: Kosova të Quhet DARDANI dhe jo me emrin sllav Kosovë
https://1.bp.blogspot.com/-IX79cifhVn8/XvCUm-e52XI/AAAAAAAABdg/VaxUuntwDTsJdUUoOVAL3t7_PhK1cRDlwCK4BGAsYHg/s320/20200622_132048.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-IX79cifhVn8/XvCUm-e52XI/AAAAAAAABdg/VaxUuntwDTsJdUUoOVAL3t7_PhK1cRDlwCK4BGAsYHg/s72-c/20200622_132048.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/elena-kocaqi-kosova-te-quhet-dardani.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/elena-kocaqi-kosova-te-quhet-dardani.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy