Publicite

Enotrët pellazgo-ILIR një popull që zotëron çdo virtyt, të ndershmërisë, mirësisë e natyrës, mikpritës

Shkruan: Shqipe HOXHA Filologu dhe gjuhëtari italian Giacomo Devoto sugjeroi një origjinë të Ballkanit proto- ilire. Il glottologo e linguis...Shkruan: Shqipe HOXHA

Filologu dhe gjuhëtari italian Giacomo Devoto sugjeroi një origjinë të Ballkanit proto- ilire.

Il glottologo e linguista italiano Giacomo Devoto ne ipotizzò un'origine balcanica proto-Illirica

^ Gianna G. Buti e Giacomo Devoto, Preistoria e storia delle regioni d'Italia, Sansoni Università, 1974

Enotri ishin një popullsi e lashtë para-romake në Itali, rreth shekullit XV para Krishtit , në një territor të madhësisë së konsiderueshme, nga mori emrin e vet, ENOTRIA (nga emri i Enotrit të birit të Lycaon ), duke përfshirë Cilento , një pjesë e Basilicata dhe Kalabria. Dionisi i Halikarnasit thot që Enotrët ishin kolonistët më të vjetër nga Greqia.

^ Dionisi i Halikarnasit , Antikitetet Romake I 13.2

Polybius u thotë atyre një popull që zotëron çdo virtyt, për ndershmërinë e moralit, mirësisë e natyrës, mikprititëse ndaj të gjithëve dhe të ndryshëm nga grekët për sa i përket fajit dhe mizorisë; i jashtëzakonshëm për respekt fetar ndaj perëndive.

Polibio li dice un popolo in possesso di “ogni virtù, per onestà di costumi, benignità della natura, ospitalità verso tutti, e diverso dagli altri greci per colpe e crudeltà; notevole per religioso rispetto verso gli dei”

Dionisi i Halikarnasit (1 II, 2-4; 12.1), në burimet historike.

« Arkadianët e parë, kaluan vendbanimin e Adriatikut në Itali , të udhëhequr nga Enotro , bir i Lycaon, lindur 17 breza para luftës së Trojanit ... ai erdhi në detin tjetër, ai që lahet ne rajonet perëndimore të Italisë. Kjo quhet Ausonia nga Ausoni që banonte në brigjet e saj; ... dhe themeloi mbi kodra qendra të vogla të banuara afër njëra-tjetrës, sipas formës së vendbanimit të zakonshëm nga të lashtët. Dhe rajoni i zënë, e cila ishte e madhe, u quajt ENOTRIA dhe enotrie të gjithë njerëzit në të cilën mbretëron "

Dionigi di Alicarnasso (1 II, 2-4; 12,1), nelle fonti storiche.

«Gli Arcadi primi tra gli attraversato l'Adriatico si stanziano in Italia, condotti da Enotro, figlio di Licaone, nato 17 generazioni prima della guerra di Troia... giunse all'altro mare, quello che bagna le regioni occidentali d'Italia. Questo si chiama Ausonia dagli Ausoni che abitavano le sue rive;... e fondò sulle alture piccoli centri abitati vicini gli uni gli altri, secondo la forma di insediamento consuete dagli antichi. E la regione occupata, che era vasta, fu chiamata Enotria ed enotrie tutte le genti su cui regna»

Gjurmët e vendbanimit të enotrium dolën në dritë në kodrën Palècastro në Tortora gjatë fushatës së gërmimit 2001 - 2005

Tracce dell'abitato enotrio sono venuti alla luce sul colle Palècastro di Tortora nel corso della campagna di scavi 2001-2005

^ G.F. La Torre, Blanda Julia sul Palècastro di Tortora Scavi e ricerche (1990-2005), Di.Sc.A.M. 2006COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Enotrët pellazgo-ILIR një popull që zotëron çdo virtyt, të ndershmërisë, mirësisë e natyrës, mikpritës
Enotrët pellazgo-ILIR një popull që zotëron çdo virtyt, të ndershmërisë, mirësisë e natyrës, mikpritës
https://1.bp.blogspot.com/-H6gz1wZDjhQ/XvJneXfuwXI/AAAAAAAABzg/M9CKhe6f23MNcYPQd7PhfN3Rrckuv6iEACK4BGAsYHg/s320/20200623_223359.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-H6gz1wZDjhQ/XvJneXfuwXI/AAAAAAAABzg/M9CKhe6f23MNcYPQd7PhfN3Rrckuv6iEACK4BGAsYHg/s72-c/20200623_223359.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/enotret-pellazgo-ilir-nje-popull-qe.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/enotret-pellazgo-ilir-nje-popull-qe.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy