Publicite

Gjurmë traditë dhe identitet pagan

Gjurme, tradite dhe identitet pagan – Pagan traces, traditions and identity] PDF version: https://albanianthirdposition.files.wordpress.com/...Gjurme, tradite dhe identitet pagan – Pagan traces, traditions and identity]

PDF version: https://albanianthirdposition.files.wordpress.com/2020/04/gjurme-tradite-dhe-identitet-pagan-pagan-traces-traditions-and-identity.pdf

Ashtu si ne shume vende te trevave shqiptare jane gjetur shpesh rastesisht dhe me rralle me kerkime arkeologjike objekte madheshtore guri, kryesisht varre prej tipareve monolitike te ngjashme dhe gati identike me shume te tjera neper kontinentin europian, edhe ne krahinen e lashte dhe krenare te mirdites guri i Xhuxhes eshte nje shembull i artit shkembor parahistorik , i cili eshte zbuluar te kete nje vjetersi deri ne 5000 p.e.s. Ky gur deshmon ekzistencen e nje qyteterimi para ilir dhe ilirformues , qe kishte nje kulture nje identitet, tradita zakone te veta , qe permbanin ritet e varrimit, veshjen, emrat e femijeve dhe adhurimin e zotave dhe respektin ndaj paraardheseve. Nga gjitha keto tipare dallojme trajtat e nje civilizimi i cili trashegoi kete identitet pasardheseve te tyre ilir:me konkretisht kete trashegimi e dallojme te ndertimtaria e shtepiave dhe fortifikimeve, te pocarise, zbukurimeve, dhe sidomos mitet dhe legjendat etnike si: Bleta, Zanat, Shtojzavallet, Hyjnitë qiellore, Zjarri, legjendat, baladat, ritet e bestytet e ndryshme dhe eposet e famshme, mendohet se fillojnë me krijimin e famshëm të murimit.

Guri me piktograme ndoshta mund të jetë më shumë se një tempull i një shtresëzimi kulturor prehistorik të kohëve pellazge, që kërkon deshifrim e shpjegim të mjaft kodeve ndoshta ende të pathëna e të pakuptuara siç duhet, të simboleve të besimit të Orfeizmit pagan të njëjtat me ato prehistorike të Periudhës së Bakrit. Ndaj janë para Omerike. Studiuesit mendojnë se Orfeu i paraprin Homerit dhe Hesiodit. Në sfondin e gurit të bie në sy harku dhe shigjeta, të cilat përfaqësojnë veglat më të hershme të gjahut dhe luftimeve, që tregojnë qartë tiparin luftarak dhe te zgjuar nga i cili gjalloi raca e sotme shqiptare. Harku dhe shigjeta janë armët e përdorura në një betejë, dhe vendet e rrethuara me nga një kryq në mes janë ato të luftimeve, ndërsa drejtkëndëshi i ndarë në pjesë në të djathtë, përfund gurit, janë vendvarrimet e të rënëve në atë luftë. Është thënë në të gjitha studimet që Ilirët kanë qenë popull luftëtar, karakteristikë që u trashëgua prej arbërve. Pjesa në të djathtë ku paraqitet një drejtkëndësh i ndarë në disa pjesë përfaqëson vendvarrimin e të rënëve në atë betejë. Simboli më i veçantë mbi këtë gur ka të bëj me kultin prehistorik të diellit, ndoshta kulti më i lashtë i njerzimit dhe Henës, dy yjet ndriçues shkak i i lindjes ngjallje dhe rringjalljes së krijesave bimore dhe shtazore në tokë dhe rreth saj. Dihet se në atë kohë Dielli konsiderohej Hyjni e botës Pellazge. Këto dukuri kërkonin mbajtjen e shënimeve nëpërmjet shkrimit.

Nga te gjitha keto informacione dhe perfundime mbi natyren dhe botekuptimin e paraardhesve tone te lashte, eshte fare e thjeshte te dalim te fakti i pamohueshem qe ky truall gjallon nga nje shpirt pagan dhe ktonik , dhe bijte e kesaj toke, shqiptaret, e mbajn brenda vetes te pashuar kete identitet, megjithse i cunguar dhe i mohuar dhe i shkulur her pas here nga pushtuesit e ndryshem fetar dhe ideologjik. Keshtu qe lind natyrshem pyetja: perse nje pjese e madhe e ketij populli ende sot nuk eshte e vetedijshme mbi kete realitet qe nuk kundershtohet dot? Perse shumkush kembgul paarsyje mbi identitete te shpikura dhe te rreme moderne dhe gjasme te vjetra kur e kemi te gatshme dhe te trasheguar brez pas brezi gjith kete pasuri materiale dhe shpirterore? Fatkeqsisht apo fatmiresisht e dime se kush dhe cfare fshihet pas gjith kesaj makineri propagandistike antishqiptare dhe cfare luhet ne erresire dhe prapaskene ne padijenin ose edhe me keq , heshtjen bashkpunuese , te shumekujt.

Por pa dashur ti futemi shpjegimit politik apo politizues , duhet te themi qe populli shqiptar e ka deshmuar nder shekujt kete natyre te veten pagane ne pothuajse cdo rast: ne lufterat anti turke dhe anti sllave dhe ne kryengritjet e shumta clirimtare gjate pushtimit turk, gjate shtetformimit te principatave dhe mbreterive mesjetare, gjate rilindjes kombetare dhe gjate lufterave te pavaresise nga osmanllinjte , deri te etapat e lavdishme te shekullit e kaluar dhe gjate rezintences popullore antikomuniste duke perfuduar te lufterat clirimtare etnike .

 Me pak fjale shqiptari para fese e imponuar apo thjesht e trasheguar nga e kaluara ka vendosur perher gjakun dhe rracen duke shperfillur identitetet e rreme dhe te shpikura fetare dhe gjasme kombetare apo tradicionaliste sic ligjerojne shume gjasme patriota dhe intelektuale kazanesh te kohes sotme, ndaj akti dhe veprimi gjakmohues dhe tradhtar ka qene i nxitur gjithmone nga feja percarese dhe antikombetare abrahamike , sic ne rastet e vecanta te perditshmerise ashtu si ne rrjedhat epike historike. Paganizem do te thot asgje me shum dhe asgje me pak se rrace, gjak, toke, familje, identitet , histori, krenari, tradite , vazhdimesi dhe ardhmeri.

Por ajo qe ka munguar dhe mungon ende sot eshte vetorganizimi dhe bashkimi perreth paganizmit pra rizbulimit dhe risjelljes ne jete te botekuptimit para islamik dhe para kishter , qe paraardhesit tone ilir e kishin te vetin dhe te lindur dhe te natyrshem ashtu sic eshte frymemarrja: andaj per te arritur kete duhet ndergjegjesimi identitar i popullit rreth historise se tyre te vertete, dhe vetem atehere fillon rizgjimi ndaj te vertetes se mohuar dhe si perfundim largimi dhe braktisja i traditave arabocifute te njohura me emrin kishterim dhe islam. 

Vetem pas ketyre etapave fillon me ne fund ndertimi i kombit pagan ne familje, ne shkolla, institucione, dhe shtet ku te gjithe se bashku arrin te organizojne dhe te garantojne nje te ardhme te begate dhe te ndritur brezave te rinj dhe Shqiperise te se nesermes.

(English)

One often finds, out of coincidence rather than active archeological attempts, in different Albanian regions, majestic megaliths, mostly grave stones who are nigh identical with other european monoliths; even in the ancient and proud region of Mirdita one such was found; the stone of Xhuxha, thought to date to 5000 BC is a good example of prehistoric art.

 This stone is a testimony of a pre-illyrian civilization that may have also served as a founding stone for the later illyrian civilization; it had a culture, an identity, its traditions, which upheld burial rituals, had its own costumes, respect for the gods and for the ancestors. From all these characteristics, we note the forms of a civilization which gave its traits to their Illyrian descendants: this is noted in the way houses and fortifications are built, the way pottery is made and decorated, and in mythologies such as the veneration of the Bee, the Albanian Faeries (Zana), the Nymphs, the Sky Gods, Fire and also other legends and ballads, epics, rites and superstitions are thought to have origin since the time of that stone.

The pictogram-rich stone may be more than merely the prehistoric cultural stratum of the era of the Pelasgians, its codes may have been not well understood, and those symbols may belong to the pagan Orpheism, similar to other symbols of the prehistoric Copper Age. Thus, they are pre-Homeric.

 Scientists think that Orpheus precedes Homer and Hesiod. At the background of the stone, one finds a bow and arrow, who are the earlies tools of hunting and war, which show the warlike character of the people from whom the Albanians descend. 

The circles with a cross in the middle are battlefields, while the rectangle divided into several parts on the right, at the bottom of the stone, symbolizes the graveyards of those fallen in battle. 

 History attests that the Illyrians were a warlike people, something that the medieval Albanians also inherited. The most noted symbols in the stone has to do with the prehistoric cult of the Sun – maybe the oldest cult in the history of humanity – and Moon, two shining stars as symbols of birth and rebirth. In those times, the sun was considered a god in the pelasgian world. 

The phenomena related to those needed to be recorded somehow somewhere.

From all these information’s and conclusions on the nature and worldview to our most ancient ancestors, it is easy to come to the undeniable fact that this land had a pagan and chthonic spirit, and the sons of this land, the albanians, keep this identity among themselves, although it has been butchered, denied and destroyed by our several religious and ideological occupators. 

Thus the question arises: why is it that a large part of this volk is not aware of this reality? Why do so many insist on maintaining invented and modern identities that they pretend are old, when we already have a spiritual and material wealth that has been inherited generation after generation?  For better or worse, we know who is behind all of this anti-albanian propaganda machine and what games are played behind the scenes, and we know of the cooperative silence of so many people.

Without getting into politics, we must say that the Albanians have shown throughout the centuries their deep pagan nature: in the anti-turkish and anti slavic wars, in our many rebellions against the turkish occupation, during the state-formation of the medieval principalities, during the National Renaissance, until the anti-communist resistance of the previous century. 

In other words, the albanian has always placed his blood and race over the imposed religions and has disregarded the false religious identities who are allegedly nationalistic and traditionalist, promoted by pseudo-patriots and low tier intellectuals. Thus anti-albanian and traitorous deeds have always been promoted by the anti-nationalist, divisive abrahamic religion, in the day-to-day life as in the epic and decisive moments of history. 

Paganism means nothing more and nothing less than race, blood, land, family, identity, history, ride, tradition, and a future.

But what has been missing and what is still missing is organization around paganism, meaning, the rediscovery and bringing back in life of the pre-islamic and pre-christian worldview, that our Illyrian ancestors wielded as naturally as they breathed: to reach this level, we need an increase in identitarian awareness of the Albanian people, and only then the rebirth will begin, the denied truth will reveal itself and the conclusion will be the distancing and abandoning of the arabo-jewish tradition with the names Christianity and Islam. 

Only after these steps one can start building a pagan nation with a foundation in family, schools, institutions and state where everyone cooperates in guaranteeing a bountiful future to the new generations of Tomorrow’s Albania.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Gjurmë traditë dhe identitet pagan
Gjurmë traditë dhe identitet pagan
https://1.bp.blogspot.com/-MANcx7umAbA/Xup8EzspjeI/AAAAAAAAAyk/4YMPKCI1vIo0m3iY7cWnaDghA88WEAJtgCK4BGAsYHg/s320/20200617_222337.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-MANcx7umAbA/Xup8EzspjeI/AAAAAAAAAyk/4YMPKCI1vIo0m3iY7cWnaDghA88WEAJtgCK4BGAsYHg/s72-c/20200617_222337.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/gjurme-tradite-dhe-identitet-pagan.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/gjurme-tradite-dhe-identitet-pagan.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy