Publicite

ILIRET PERVEQ NE GADISHULLIN . ILIRIK ISHIN EDHE NE GJITHE BREGDETIN LINDORE TE GADISHULLIT. ITALIK

Shkruan: Preveza ABRASHI Trombeti thoshte me bindje se "rraca ilire shtrihej per se gjati e se gjeri Gadishullit Apenin qe nga tokat Ve...Shkruan: Preveza ABRASHI

Trombeti thoshte me bindje se "rraca ilire shtrihej per se gjati e se gjeri Gadishullit Apenin qe nga tokat Venete e gjer ne Pulia ne Kalabri.

Me 1887 Morrati theksonte se Etrusket, Mesapet dhe Shqiptaret kan te njajten prejardhje.

E. Scheider, me 1889 shkruante se etruskishtja mind te lexohej vetem me anen e shqipes se vjeter.

Me 1906 Thorpi studiuesi danez kishte disa te dhena qe konfirmonin etruskishten - shqipe.

Paralelisht Zacharie Mayani ishte ngarkua te spjegonte lidhshmerise jo vetem te etruskishtes me shqipen por edhe lidhjes se ilirishtes me shqipen dhe me njellojshmerine e gjuhes ilirike me disa gjuhe "italike".

Ribezzo, 1953 fliste per harmonine onomastike ne mes te gjuheve venete-japige- ilire dhe shqipe.


COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: ILIRET PERVEQ NE GADISHULLIN . ILIRIK ISHIN EDHE NE GJITHE BREGDETIN LINDORE TE GADISHULLIT. ITALIK
ILIRET PERVEQ NE GADISHULLIN . ILIRIK ISHIN EDHE NE GJITHE BREGDETIN LINDORE TE GADISHULLIT. ITALIK
https://1.bp.blogspot.com/-_pUNS1ZRT2U/XvEXzRgDuJI/AAAAAAAABj0/K4cnKawaAQc6FjZNiIfrGshrcoRZyMysQCK4BGAsYHg/s320/20200622_224152.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-_pUNS1ZRT2U/XvEXzRgDuJI/AAAAAAAABj0/K4cnKawaAQc6FjZNiIfrGshrcoRZyMysQCK4BGAsYHg/s72-c/20200622_224152.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/iliret-perveq-ne-gadishullin-ilirik.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/iliret-perveq-ne-gadishullin-ilirik.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy