Publicite

Ishte viti i largët 1968, atëherë kur gjithçka Shqiptare ishte e ndaluar dhe konsiderohej e rrezikshme nga ana e pushtetit komunist Serb

Nga – Orhan Rexhepi Para 50 vjetësh PO e tani JO, si është e mundur kjo? Ishte viti i largët 1968, atëherë kur gjithçka Shqiptare ishte e nd...Nga – Orhan Rexhepi

Para 50 vjetësh PO e tani JO, si është e mundur kjo?

Ishte viti i largët 1968, atëherë kur gjithçka Shqiptare ishte e ndaluar dhe konsiderohej e rrezikshme nga ana e pushtetit komunist Serb, por në Shkollën Fillore të fshtait BUSHTRAN të Komunës së Preshevës, NEXHATI REXHEPI që ishte mësues aty, mori guximin dhe e organizoi një improvizim teatri, për ta bërë një pjesë teatrale për GJERGJ KASTRIOTIN SKËNDERBEUN, në 500-vjetorin jubilar të vdekjes së tij, ku edhe vetë ai e luajti rolin e heroit tonë të madh (tri fotot), sigurisht që në rrethana të tilla u shfaqën pengesa të mëdha nga Serbët e fshatit, prandaj edhe nuk munguan as pengesa nga autoritetet “shqiptare” të po këtij fshati.

Më pas, po ky Nexhati Rexhepi asnjëherë nuk e ndali aktivitetin e tij në përgatitjen e shtatë dramave të Tetarit amator të Preshevës në rolin e Regjisorit dhe të Aktorit, nuk u ndal në përgatitjen e mbi 15 Recitaleve të mëdha për datat historike, punoi me shumë nxënës në përgatitjet e tyre për garat e recitimeve, sukseset e të cilëve arritën t’i shtangin edhe vetë kundërshtarët tanë të mëdhenjë Serbët, deri aty sa i biri tij YMERI në vitin 1976 në garat zyrtare Republikane të SERBISË e zuri VENDIN E PARË dhe dy herë tjera VENDIN e TRETË (1974, 1975).

Nexhati Rexhepi gjithashtu punoi në Bibliotekën e qytetit të Preshevës nga viti 1969 e deri në ditën e pensionimit, tashmë është në moshën 79-vjeçare.

Dhe tani në ditën e sotit lindë një pyetje e madhe, nëse atëherë ishte aq e vështirë të organizohej çkado diçka për SKËNDERBEUN dhe u organizua, pse tash në 550-vjetorin jubilar të vdekjes së heroit tonë (kur aspak nuk është e ndaluar), nuk ka asnjë organizim të tillë qoftë edhe më i vogli, organet komunale nuk janë në gjendje sepse dikush qëndron mbi kokën e tyre, por në këtë rast ku është Gjimnazi i Preshevës i cili e mbanë pikërisht emrin e SKËNDERBEUT, ku është Shoqata e Historianëve, ku është Shoqata për Trashëgimi dhe Vlera Kulturore, ku është Klubi letrar Feniks i Preshevës, ku është Teatri tashmë Profesional i Preshevës, ku është Biblioteka e Qytetit të Preshevës, ku është Shtëpia e Kulturës, po edhe jopak organizata të tjera.

Nexhati Rexhepi atëherë nuk kërkoi ndihmë nga askush!

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Ishte viti i largët 1968, atëherë kur gjithçka Shqiptare ishte e ndaluar dhe konsiderohej e rrezikshme nga ana e pushtetit komunist Serb
Ishte viti i largët 1968, atëherë kur gjithçka Shqiptare ishte e ndaluar dhe konsiderohej e rrezikshme nga ana e pushtetit komunist Serb
https://1.bp.blogspot.com/-f1uKo2w3Ylc/XuiT9iFc7nI/AAAAAAAAAe8/HVdHv1CTbMUTqepu6RgIJ74gqSHvUCT5wCK4BGAsYHg/s320/20200616_114133.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-f1uKo2w3Ylc/XuiT9iFc7nI/AAAAAAAAAe8/HVdHv1CTbMUTqepu6RgIJ74gqSHvUCT5wCK4BGAsYHg/s72-c/20200616_114133.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/ishte-viti-i-larget-1968-atehere-kur.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/ishte-viti-i-larget-1968-atehere-kur.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy