Publicite

Ja përse Feja e Shqiptarit është Shqiptaria-kanë tradita nga më te vjetrat

Feja e shqiptarit është besim që ruan traditat kombëtare, gjuhën shqipe dhe kulturën,”Feja e Shqiptarit” është një Besim i mveshur nën petku...Feja e shqiptarit është besim që ruan traditat kombëtare, gjuhën shqipe dhe kulturën,”Feja e Shqiptarit” është një Besim i mveshur nën petkun kombëtarë, një Besim që do të shtynte të besosh në Gjithëkrijuesin dukue u lutur në gjuhën shqipe dhe duke respektuar e duke e mbajtur Kombin të Bashkuar.

Feja e Shqiptaria ndryshon rrënjësisht nga fetë semitike,

Në fenë e Shqiptarit , askush nuk është rob i Zotit, as rob i askujt,

është i lirë nga natyra.

Esenca e Fesë së Shqiptarve është adhurimi dhe dashuria

ndaj Natyrës, ndaj Tokës, përkatësisht ndaj Zotit dhe Atdheut!

“Feja e Shqiptaria” është një Fe e mveshur nën petkun kombëtarë,

një Fe që do të shtynte të besosh në Gjithëkrijuesin dukue u lutur

në gjuhën shqipe dhe duke respektuar dhe duke e mbajtur Kombin të Bashkuar.

(Ashtu sikur hebrejt që janë të bashkuar rreth fesë së tyre, pastaj arabët, greko- sllavë, sllavet ardhacat ne ilirinë e jugut…).

Feja e shqiptaria është besim që ruan traditat kombëtare, gjuhën shqipe,dhe Feja nuk të lejon që të sakrifikohen (siç janë sakrifikuar dhe sakrifikohen edhe sot Spanj, Siri, Turki)

Shqiptaria ndalon që të sakrifikohesh në llogari të feve dhe civilizimeve që vijnë nga vende, kombe, kultura e gjuhë të huaja.

Shqiptari me mend në kokë, nuk kalon orë të tëra duke lexu libra të shenjta, se nuk na lidh asgjë me ato libra,por lexon libra shkencor.

Shqiptari i vërtetë lexon mitologji iliro-shqiptare, legjendat kreshnike, shpirtin e kombit tonë.

Nuk i pengon Shqiptarit se çka bani Moisiu në Egjipt? ??

Çka na duhet neve, se Deti i Kuq qenka hapur për të kalu Moisiu,

dhe se kur hyri Faraoni e nxuri deti?????

Ato janë ngjarje që i përkasin feve të tjera!!!!

Historia e profetëve abrahamianë në fakt është historia kombëtare e hebrenjve

dhe arabëve.

Pse, duhet te shkojnë në tri faltore të ndryshme,

për t´iu lutur në gjuhë të huaja të njejtit Gjithëkrijues, Zotit?

Ne Pellazgo- iliro – dardan – Arber – Shqiptarë,duhet të lutemi në gjuhën tonë

Zotit.Të kthemi kah Tirana e të lutemi për të mirat dhe pasurit natyrore

në Gjuhën tonë shqipe.

1. Vendi i shenjte eshte Albanopolisi ( afer Tiranes)

2. Vendi i kultit jane Shtepit pallatet banesat e secilit .

3. Libri i shenjet eshte ABETARJA per femije e per te rritur Kanuni Lek Dukagjinit.

4. Besimi ne Zot dhe ne Natyre , respekti ndaj Natyres dhe Diellit.

5. Detyra e Shenjte eshte kultivimi dhe ruajtja e Kultures pellazhgo iliro-dardane.

6.Ruajtja e unitetit popullor,si dhe ruajtja e gjuhes dhe gjakut

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Ja përse Feja e Shqiptarit është Shqiptaria-kanë tradita nga më te vjetrat
Ja përse Feja e Shqiptarit është Shqiptaria-kanë tradita nga më te vjetrat
https://1.bp.blogspot.com/-JIUs5VQ1p20/Xu4zTZIY8zI/AAAAAAAABPA/8r_2J463vTkZerygMEVPcawQG2TDme4qwCK4BGAsYHg/s320/20200620_175822.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-JIUs5VQ1p20/Xu4zTZIY8zI/AAAAAAAABPA/8r_2J463vTkZerygMEVPcawQG2TDme4qwCK4BGAsYHg/s72-c/20200620_175822.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/ja-perse-feja-e-shqiptarit-eshte.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/ja-perse-feja-e-shqiptarit-eshte.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy