Publicite

Kalaja e Elbasanit e cila në lashtësi njihej ndryshe si Scampia i ka fillimet nga gjysma e parë e shek të IV p.k dhe ka shërbyer si qendër garnizioni ushtarak.

Kalaja e Elbasanit e cila në lashtësi njihej ndryshe si Scampia i ka fillimet nga gjysma e parë e shek të IV p.k dhe ka shërbyer si qendër g...Kalaja e Elbasanit e cila në lashtësi njihej ndryshe si Scampia i ka fillimet nga gjysma e parë e shek të IV p.k dhe ka shërbyer si qendër garnizioni ushtarak. Kishte një pozicion strategjik pasi përmes saj kalon dhe rruga më e njohur që lidh lindjen me perëndimin (Egnantia e ndërtuar nga Egnantius, konsull romak në Maqedoni). Kjo kështjellë është me formë katërkëndëshe dhe e pajisur me shumë kulla vrojtimi. Përmes saj kalojnë disa boshte rrugësh (decumanus maximus dhe cardo maximus,pra lindje-perëndim dhe veri-jug). Për nga ndërtimi I brendshëm ajo përbehet nga stili orthogonal I rrugëve dhe ka dy hyrje kryesore të cilat mbrohen nga dy kulla gjysmë rrethore, gjithashtu ka dhe 22 kulla të tjera në të gjithë murin rrethues të cilat kanë shërbyer si vend vëzhgimi per situaten jashtë kështjellës. 


Mënyra e ndërtimit të kështjellës është e realizuar me teknikën opus mixtum (pra me murature të perzierë). Në këtë kështjellë janë strehuar shumë udhetarë por dhe ushtarë në periudha të ndryshme lufte. Është tentuar disa herë të rrezohet nga ushtritë armike si ajo romake apo dhe nga Perandoria Osmane por nuk është rrëzuar madje qendron e "gjallë" dhe sot për të treguar historinë, traditën dhe vlerat e sajë.


COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Kalaja e Elbasanit e cila në lashtësi njihej ndryshe si Scampia i ka fillimet nga gjysma e parë e shek të IV p.k dhe ka shërbyer si qendër garnizioni ushtarak.
Kalaja e Elbasanit e cila në lashtësi njihej ndryshe si Scampia i ka fillimet nga gjysma e parë e shek të IV p.k dhe ka shërbyer si qendër garnizioni ushtarak.
https://1.bp.blogspot.com/-djx_PT8SYC8/XvNpAi9RRbI/AAAAAAAACCY/Gm6Tt17SuQMynfVOtyDOxDJwOl5gf32RQCK4BGAsYHg/s320/20200624_165112.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-djx_PT8SYC8/XvNpAi9RRbI/AAAAAAAACCY/Gm6Tt17SuQMynfVOtyDOxDJwOl5gf32RQCK4BGAsYHg/s72-c/20200624_165112.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/kalaja-e-elbasanit-e-cila-ne-lashtesi.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/kalaja-e-elbasanit-e-cila-ne-lashtesi.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy