Publicite

Kenane ose Kena, Gjysëm - Motra e Aleksandrit të Madh

Kenane ose Kena, gjysem-motra e Aleksandrit te Madh dhe bija e Filipit te Maqedonise nga Etuta, nje princeshe Dardane. Sipas Polyaenus, Etut...Kenane ose Kena, gjysem-motra e Aleksandrit te Madh dhe bija e Filipit te Maqedonise nga Etuta, nje princeshe Dardane. Sipas Polyaenus, Etuta stervit bijen e saj Kena ne artin luftarak sipas tradites Ilire. Kena printe 1/3 e ushtrise se Aleksandrit, vellai saj, dhe luftonte ne krye te kalorsise ne mbrojtje te Maqedonise. Ajo vrau ne dyluftim nje princeshe tjeter Ilire, te quajtur Kaeria, dhe mposhti ushtrine e saj. Per meritat e saj, Aleksandri ja premton per grua Longarit, nje princ Dardan nga Nish, por Longari semuret dhe vdes dhe martesa nuk kryhet. Kena kishte nje vajze nga nipi Filipit, Amynta, te quajtur Ada, te cilen gjithashtu e sterviti ne artin luftarak Ilir. Sebashku shkojne ne Azi pas vdekjes se Aleksandrit ne 323, ku djali Filipit, Arridau, ishte shpallur mbret. Kena synonte te martonte Aden me mbretin e ri, por kundershtohet nga Perdika i cili dergon vellain e tij Alketan te pengoj martesen. Ne luftim e siper, Kena vritet heroikisht nga Alketa, por shpirti saj luftarak detyron trupat kundershtar te rebelojne, dhe te detyrojne liderin e tyre, Alketan, te lejoj martesen e Ades me mbretin. Fatkeqesisht, Ada dhe Arridau vriten nga Olimpia gjate intrigava politike midis princeshave Ilire. Keto ngjarje illustrojne emancipimin politik dhe rolin e rendesishem te gruas ne shoqerine Shqiptare ne antikitet, dhe mund te thuhet se ne kete aspekt Shqiptaret ishin shume te avancuar nga shoqerite fqinje si Greqia apo Roma.


COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Kenane ose Kena, Gjysëm - Motra e Aleksandrit të Madh
Kenane ose Kena, Gjysëm - Motra e Aleksandrit të Madh
https://1.bp.blogspot.com/-XRUb8G4SSN4/Xu9ejiHOdKI/AAAAAAAABZ0/hK_qosHHrd8HPdGAV-dKeG-AKXMpa0uSgCK4BGAsYHg/s320/20200621_151801.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-XRUb8G4SSN4/Xu9ejiHOdKI/AAAAAAAABZ0/hK_qosHHrd8HPdGAV-dKeG-AKXMpa0uSgCK4BGAsYHg/s72-c/20200621_151801.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/kenane-ose-kena-gjysem-motra-e.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/kenane-ose-kena-gjysem-motra-e.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy