Publicite

Kleopatra e Maqedonisë ose e njohur si...

Kleopatra e Maqedonisë ose e njohur si Kleopatra e Epirit, ishte princeshë dhe më vonë mbretëresha e Epirit. Vajza e Filipit II të Maqedonis...Kleopatra e Maqedonisë ose e njohur si Kleopatra e Epirit, ishte princeshë dhe më vonë mbretëresha e Epirit. Vajza e Filipit II të Maqedonisë dhe Olimpias së Epirit, ajo ishte motra e vetme e plotë e Aleksandrit të Madh. Kleopatra qëndroi në Pellë ku ajo lindi, me babanë e saj ndërsa nëna e saj Olimpia iku për në Epir me vëllanë e saj Molos Aleksandrin I të Epirit (xhaxhai i Kleopatrës), ndërsa vëllai i Kleopatrës Aleksandri u largua për në Iliri. 

Filipi bëri një aleancë me Aleksandrin l duke i ofruar dorën e bijës për martesë. Pas vrasjes së babait të saj, Kleopatra dhe Aleksandri shkuan përsëri në Epir. Besohet se Aleksandri dhe Kleopatra mbajtën kontakte të ngushta ndërsa ai ishte në pushtimin e tij në lindje. Në 332 para Krishtit Aleksandri kishte dërguar shtëpi pre lufte për nënën dhe motrën e tij. Aleksandri I u vra në betejë në 331 para Krishtit. Ndërkohë Kleopatra sundoi Epirin. Ishte një zakon Ilir dhe Epirot që gruaja e një familje bëhej kryefamiljare dhe kryetare shteti kur burri i saj vdiste dhe djali ose djemt e tyre ishin shumë të vegjël, ndryshe nga pjesa tjetër e Greqisë, ashtu bëri Teuta mbretëresha e Ilirisë pas vdekjes së burrit të saj Agronit.

 Në Iliri gratë kishin liri të plota nga burrat e tyre dhe kjo dallohet në mbishkrimet e gjetura në Ilirinë e jugut dhe Epir ku ato marrin vendim për lirimin e skllevërve Organizimi i familjes është një nga elementet që mund të bëjë ndryshimin midis kulturave. Pas vdekjes së vëllait të saj, Kleopatra u marteua me disa nga gjeneralët e tij, të cilët menduan të forcojnë ndikimin e tyre nga një lidhje me motrën e Aleksandrit të Madh.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Kleopatra e Maqedonisë ose e njohur si...
Kleopatra e Maqedonisë ose e njohur si...
https://1.bp.blogspot.com/-Kwjqv1fNWyU/XupRJUGuJSI/AAAAAAAAAwM/THG3lNgbUGcnUSMA3Q3bJHtu6soKVW1awCK4BGAsYHg/s320/20200617_191912.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Kwjqv1fNWyU/XupRJUGuJSI/AAAAAAAAAwM/THG3lNgbUGcnUSMA3Q3bJHtu6soKVW1awCK4BGAsYHg/s72-c/20200617_191912.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/kleopatra-e-maqedonise-ose-e-njohur-si.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/kleopatra-e-maqedonise-ose-e-njohur-si.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy