Publicite

Kongresmeni Rose: Grenell po e trajton në mënyrë turpshme çështjen e shqiptarëve me Serbinë

Kongresmeni Mac Rose e cilësoi të turpshëm mënyrën se si ambasadori Grenell është duke trajtuar çështjen mes Kosovës dhe Serbisë. Në një int...Kongresmeni Mac Rose e cilësoi të turpshëm mënyrën se si ambasadori Grenell është duke trajtuar çështjen mes Kosovës dhe Serbisë.

Në një intervistë për gazetarin Endri Xhafo në Abc News, Rose u shpreh se lënia e çështjes së shqiptarëve të Kosovës, në dorë të një autoritaristi si Grenell nuk është një veprim i zgjuar nga administrata amerikane.

Endri Xhafo – Abc News: Pyetja e fundit kongresman Rose, ju më thatë në fillim të kësaj interviste se ju i njihni mirë shqiptarët. A e dini ju se lobi shqiptaro-amerikan i ka kërkuar presidentit Trump të shkarkojë ambasadorin Richard Grenell si i dërguar i posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi. A keni ndonjë koment për këtë? A mendoni se Presidentit Trump i duhet një marrëveshje historike në Ballkan për ta përdorur për zgjedhjet e ardhshme?

Max Rose: Shikoni, mendoj se trajtimi i marrëdhënieve dhe dinamikës mes Kosovës dhe Serbisë nga ambasadori Grenell është realisht e turpshme.

Pavarësia e Kosovës duhet pikësëpari të pranohet në mënyrë unanime dhe universale nga komuniteti ndërkombëtar, përfshirë edhe Serbinë, dhe popullsia shqiptare në Kosovë sigurisht që duhet mbrojtur.

Mënyra sesi kanë tentuar të braktisin një nga aleatët më të mëdhenj të Amerikës, një vend ku Amerika ka shumë më tepër mbeshtetje se në çdo shtet tjeter, dhe lënia në dorë të dikujt, një autoritarist si Grenell që nuk krijon besueshmëri, nuk ka qenë veprim i zgjuar dhe unë mendoj që është e qortueshme.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Kongresmeni Rose: Grenell po e trajton në mënyrë turpshme çështjen e shqiptarëve me Serbinë
Kongresmeni Rose: Grenell po e trajton në mënyrë turpshme çështjen e shqiptarëve me Serbinë
https://1.bp.blogspot.com/-GJAgdHB1TzE/XujskfeptaI/AAAAAAAAAiw/GGO5n2LwEBQgu2cLnfPlzPyCNvrQPY8GgCK4BGAsYHg/s320/20200616_175924.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-GJAgdHB1TzE/XujskfeptaI/AAAAAAAAAiw/GGO5n2LwEBQgu2cLnfPlzPyCNvrQPY8GgCK4BGAsYHg/s72-c/20200616_175924.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/kongresmeni-rose-grenell-po-e-trajton.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/kongresmeni-rose-grenell-po-e-trajton.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy