Publicite

Kullat ilire, Kulla Tor, Hvar Kroaci

Shkruan, Prveza Abrashi KULLAT ILIRE, Kulla Tor, Hvar Kroaci, shek III para Kr. e ndërtuar nga gurë ciklopik, është me dimension 7,2 x 60,2 ...Shkruan, Prveza Abrashi

KULLAT ILIRE, Kulla Tor, Hvar Kroaci, shek III para Kr. e ndërtuar nga gurë ciklopik, është me dimension 7,2 x 60,2 m, dhe është pjesë e kompleksi të madh ndërtimesh të lashta. (ripostim)
E ndërtuar në majë të sheshtë të kodrës ndoshta në kohën e ngritjes së Mbretërisë Ilire në shekullin e III para Krishtit.. Ajo u ngrit në vendin e një kështjelle parahistorike që mbikqyrte portin dhe rafshines se Jelsës. Ajo u ndërtua nga blloqe të mëdha guri "ciklopike". pothuajse me një formë drejtkëndore prej 7,2 x 60,2 m. Poshtë kullës, në anën veriore të kodrës kishte vendbanime parahistorike

Ilirska Kula Tor je sagrađena na ravnom vrhu brijega vjerojatno u vrijeme uspona Ilirskog kraljevstva u 3. st. pr. Kr. Podignuta je na mjestu prapovijesne gradine koja je nadgledala jelšansku luku i ravnicu. Građena je od velikih “ciklopskih“ kamenih blokova. Gotovo je pravilnog kvadratnog oblika dimenzija 7,2 x 60,2 m. Ispod kule, na sjevernoj strani brijega, stajale su prapovijesne nastambe

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Kullat ilire, Kulla Tor, Hvar Kroaci
Kullat ilire, Kulla Tor, Hvar Kroaci
https://1.bp.blogspot.com/-yPTk3BFCbzw/Xu4ATzAy_8I/AAAAAAAABMs/8cuSFDmUt_0E7oF-F6-AT-j2bA_DJYW1gCK4BGAsYHg/s320/20200620_142340.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-yPTk3BFCbzw/Xu4ATzAy_8I/AAAAAAAABMs/8cuSFDmUt_0E7oF-F6-AT-j2bA_DJYW1gCK4BGAsYHg/s72-c/20200620_142340.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/kullat-ilire-kulla-tor-hvar-kroaci.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/kullat-ilire-kulla-tor-hvar-kroaci.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy