Publicite

Ky tekst vjen posaçërisht për gjithë skeptikët dhe antishqiptarizmat.

Shkruan, Aleksandër Hasanas Ky tekst vjen posaçërisht për gjithë skeptikët dhe antishqiptarizmat. Pak nga gjuhët moderne të Evropës mund të ...Shkruan, Aleksandër Hasanas

Ky tekst vjen posaçërisht për gjithë skeptikët dhe antishqiptarizmat.

Pak nga gjuhët moderne të Evropës mund të flasin për pasurinë e shqiptarëve, një pasuri e dukshme në të gjithë fjalorin e saj. 

Natyra e përbërë nga fondi i fjalëve në gjuhën shqipe, në të cilën shtresë pasuese e elementeve të reja është përzier me të vjetrat, reflekton këmbënguljen dhe përshtatjen e madhe të njerëzve të kërcënuar gjatë gjithë epokave me ab-sorption nga fqinjët më të fuqishëm.

Megjithë kompleksitetin strukturor të shqipes, jeta e gjatë është sot një libër i hapur. Kontrasti me atë që nganjëherë lexohet në shkrimet popullore mbi këtë temë, nuk ka asgjë të "mistershme" për shqiptarët: studiuesit me reputacion e konsiderojnë të padobishme dhe absurde të kërkojnë lidhje thelbësore etruske, pelaziane apo të tjera ekzotike për një gjuhë që është një anëtar i familjes së madhe Indo-Europiane.

Shumë larg nga të qenit një sekret i mundshëm për gjuhët arkeologjike, fjalorin e gjuhës el-baniane është një mirënjohës besnik i historisë së njerëzve që flasin sot.

Shqiptarët janë banorët më të vjetër të Ballkanit. 

Gjuha e tyre u fliste në këtë rajon të Evropës shekuj para proto-sllave që prodhuan serbo-kroate dhe maqedonase-bullgare dhe latine vulgare që lindën në shekullin e nëntëmbëdhjetë të hulumtimeve të Franz Bopp, Franz Miklosichand Gustav Meyer ngritur pa dyshim karakterin indo-evropian të shqipes. ofits struktura dhe fjalorin e kishte shpallur atë të egër indo-evropiane, megjithëse duket sikur ishte greqisht dhe armenisht, një degë e vetme.

Për arsye gjeografike, dukej e besueshme për të parë shqiptarët si zhvillim modern të illyrianëve, Gjuha indo-evropiane fliste në zonën perëndimore të Ballkanit. I lidhur ngushtë me ilirët ishte gjuha mesapiane e bregdetit të Apulianit në afërsi të Italisë

Geoffrey Hull

Macquarie University · Department of International Studies

(University of Sydney) 1994

A/Prof. Geoffrey Hull currently works at the Department of International Studies, Macquarie University. He does research in Phonetics, Historical Linguistics and Linguistic Typology.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Ky tekst vjen posaçërisht për gjithë skeptikët dhe antishqiptarizmat.
Ky tekst vjen posaçërisht për gjithë skeptikët dhe antishqiptarizmat.
https://1.bp.blogspot.com/-z25duwJAFQ8/Xu9HHVfM98I/AAAAAAAABWg/LWyW5E6K1eg4Uq53jg33NUGCQqxiWYgOQCK4BGAsYHg/s320/20200621_133929.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-z25duwJAFQ8/Xu9HHVfM98I/AAAAAAAABWg/LWyW5E6K1eg4Uq53jg33NUGCQqxiWYgOQCK4BGAsYHg/s72-c/20200621_133929.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/ky-tekst-vjen-posacerisht-per-gjithe.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/ky-tekst-vjen-posacerisht-per-gjithe.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy