Publicite

Ligji i ri për minoritetet, reagon ashpër Marin Mema: Minoritet me 300 firma? Kjo është antikombëtare!

Lidhur me draftin e paraqitur për miratim ka reaguar menjëherë gazetari Marin Mema Ai ka shprehur revoltën ndaj shqitarëve që sipas tij s’fl...Lidhur me draftin e paraqitur për miratim ka reaguar menjëherë gazetari Marin Mema

Ai ka shprehur revoltën ndaj shqitarëve që sipas tij s’flasin kurrë për padrejtësinë që po u bëhet duke ulur kokën dhe duke iu bindur një nënshtrimi të turpshëm.

Madje Mema ka thënë se me këto kushtëzime me shumë mundësi një ditë do kërkohet edhe të ndryshojë emri i vendit. Sipas tij kjo gjendje s’mund të vazhdojë më.

Kujtojmë se gazetari, Marin Mema ka bërë shume emisione të debatuara për problemet në zonat e Sarandës dhe Delvinës lidhur me çështjen e minoriteteve greke në to.

Statusi i gazetarit Marin Mema:

Minoritet kombëtar me 300 firma ? Komisione të posaçme që shqyrtojnë kërkesa të tilla ? Tabela e gjuhë pa hesap për minoritete fantazëm në zona ku nuk ka të tillë ?! Kjo është ANTIKOMBETARE dhe pikë. Ky projekt-vendim është ANTIKOMBETAR ! Fqinjët tanë janë në BE, por nuk njohin asnjë minoritet e kërkojnë të tillë edhe atje ku nuk ekzistojnë dhe nuk kanë ekzistuar kurrë.

Si mundet kjo ? A nuk kemi edhe ne të drejta sipas normave ndërkombëtare ? A nuk janë konventat ndërkombëtare të vlefshme për të gjithë ? A nuk e duam edhe ne Europën si të tjerët (madje edhe më shumë) ? A nuk kemi edhe ne histori, kulturë, trashëgimi e identitet kombëtar ? A nuk jemi edhe ne një komb europian ?

Por ne çfarë bëjmë ? Ne shtojmë e shtojmë e shtojmë derisa na ulin edhe pantallonat. Pranojmë varreza për ushtarë pushtues, pranojmë memoriale, pranojmë tabela, nuk flasim kurrë për shqiptarët autoktonë dhe pronat e tyre, por bëjmë gjithçka na kërkohet me një nënshtrim të turpshëm. Të turpshëm!

Me këto kushtëzime e veto na ka mbetur të na kërkojnë ndonjë ditë edhe të ndryshojmë emrin e vendit tonë, apo flamurin e gjuhën. Kjo nuk mundet të vazhdojë më. Nuk mundet të vazhdojë më!

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Ligji i ri për minoritetet, reagon ashpër Marin Mema: Minoritet me 300 firma? Kjo është antikombëtare!
Ligji i ri për minoritetet, reagon ashpër Marin Mema: Minoritet me 300 firma? Kjo është antikombëtare!
https://1.bp.blogspot.com/-WAzF_5Et8P4/XvTo5nkoOVI/AAAAAAAACJI/ga3u42_VSxYydCGysBvxc6uRh1U_y2DZQCK4BGAsYHg/s320/20200625_201038.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-WAzF_5Et8P4/XvTo5nkoOVI/AAAAAAAACJI/ga3u42_VSxYydCGysBvxc6uRh1U_y2DZQCK4BGAsYHg/s72-c/20200625_201038.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/ligji-i-ri-per-minoritetet-reagon.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/ligji-i-ri-per-minoritetet-reagon.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy