Publicite

Lleshi bën propozimin antishqiptar: Në zonat minoritare gjuha greke para asaj shqiptare!

Çështja e të drejtave të minoriteteve është nga më të nxehtat në Shqipëri, dhe deri më tani nuk bëhet asnjë përpjekje për qetësimin e situat...Çështja e të drejtave të minoriteteve është nga më të nxehtat në Shqipëri, dhe deri më tani nuk bëhet asnjë përpjekje për qetësimin e situatës, por sa vjen edhe ashpërsohet.

Minoritetet, kërkojnë vazhdimisht njohjen e gjuhës së tyre nga shteti shqiptar, edhe pse vendi i tyre nuk e bën këtë për Shqipërinë.

Por mesa duket kërkesa e tyre do të plotësohet, dhe kjo falë ministit Sandër Lleshi. Ai, përmes një drafti, ka propozuar që në zonat ku minoritetet përbëjnë 20 % të popullsisë të lejohet përdorimi i gjuhë së tyre.

Sipas draftit, gjuha e minoriteteve do të përdoret në zyrat e pushtetit vendor dhe tabelat për emërimin e njësisë administrative.

Në draft thuhet:

Njësia bazë e vetëqeverisjes vendore, në të cilën personat që i përkasin një pakice kombëtare banojnë tradicionalisht ose përbëjnë 20 për qind të numrit të përgjithshëm të popullisisë brenda territorit të saj, krijon kushtet për përdorimin e gjuhës së pakicës në marrëdhëniet ndërmjet tyre dhe personave që i përkasin pakicës, bazuar në kërkesën e tyre.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Lleshi bën propozimin antishqiptar: Në zonat minoritare gjuha greke para asaj shqiptare!
Lleshi bën propozimin antishqiptar: Në zonat minoritare gjuha greke para asaj shqiptare!
https://1.bp.blogspot.com/-cBExjpaZius/XvJBefCVPeI/AAAAAAAABt4/MFmd4QlArPksBKvWRvkyO-NcrW4-bh1eACK4BGAsYHg/s320/20200623_195027.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-cBExjpaZius/XvJBefCVPeI/AAAAAAAABt4/MFmd4QlArPksBKvWRvkyO-NcrW4-bh1eACK4BGAsYHg/s72-c/20200623_195027.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/lleshi-ben-propozimin-antishqiptar-ne.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/lleshi-ben-propozimin-antishqiptar-ne.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy