Publicite

Mehmeti: Do të futemi në Çamëri me vallen e “Osman Takës”, jemi në të drejtën tonë

Pjesëtarët e komunitetit çam që jetojnë dhe punojnë në Shqipëri vazhdojnë të këmbëngulin në realizimin e disa prej kërkesave dhe atyre që pr...Pjesëtarët e komunitetit çam që jetojnë dhe punojnë në Shqipëri vazhdojnë të këmbëngulin në realizimin e disa prej kërkesave dhe atyre që pretendojnë se hyjnë në te drejtat atyre.

Kapitulli i dhimbshëm nis në vitin 1913 dhe 1944-1945, në fundin e Luftës së Dytë Botërore kur u arrit që nëpërmjet një sistemi të planifikuar të spastrimit etnik dhe gjenocidit të shpërngulej 90% e popullsisë së shqiptarëve të Çamërisë drejt Shqipërisë dhe drejt Turqisë dhe të vriten 20% e kësaj popullsie. E ndërkohë sot, në vazhdën e kërkesave tashmë historike, 27 qershori, është prova e një arritje për këtë komunitet, si miratimi i ligjit në parlamentin e Shqipërisë, që njeh 27 qershorin si ditën e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë apo miratimin e rezolutës nga Kuvendi i Shqipërisë.

Por edhe pse shumë dekada të kaluara nga masakrat ndaj popullatës çame dhe shpërnguljes së tyre, ata sot funksionojnë dhe ngrenë zërin përmes subjekteve politike, shoqatave e nismave që kanë në qendër lobimin për kauzat e tyre dhe një sërë kërkesash që kanë në adresë të shtetit shqiptar dhe Greqisë. E një prej tyre është edhe organizata “Republika Çame”, që ka si përfaqësues të saj, Tasim Mehmetin, i cili foli për këto probleme në A2.

Mehmeti u shpreh se çështja është kthyer në biznes nga drejtuesit e vendit. “Fillimisht është krijuar shoqata “Çamëria”, por gjatë rrugës është sabotuar kjo pjesë. Ne kemi pasur deputetë në parlament nga PDIU-ja, por asnjëherë nuk kanë mbajtur një interpelancë në Bashkimin Evropian. Fryma duhet të shkojë në BE dhe në SHBA. Problemi çam ka rënë në duar që çështjen tonë ata që drejtojnë sot e kanë kthyer këtë çështje në biznes. Ky është një faktor që dihet tashmë. Dule na ngre çështje, ndërsa ne nuk e ngremë zërin. Faji është edhe i yni. Politika shqiptare duhet të zgjohet. Ky është shekulli i shqiptarisë dhe nuk duhet ta kthejmë në biznes”.

Mehmeti u shpreh më tej se nuk kërkohet destabilizim, por thekson se aktualisht po punohet edhe nga brenda Greqisë.

“Ne e kemi shpallë shtetin tonë. Shenja është dhënë me Kosovën dhe tashmë ne duhet ta shpallim autonomia atë. Komuniteti çam duhet të zgjohet, politika shqiptare nuk ka se çfarë të bëjë. Ne do të hyjmë në Çamëri me vallen e Osman Takës. Ne nuk e djegim Shqipërinë për Çamërinë. Do të hymë në Çamëri pa një pushkë. Ne po punojmë edhe brenda territorit me vëllezërit tanë ortodoksë. Unë kam qenë në Greqi në ato zona, po ngremë edhe andej një farë fryme. Edhe shteti grek nuk investon më në ato zona. Ne si shqiptarë të Çamërisë jemi përzënë si myslimanë dhe si shqiptarë. Ata e kanë mbajtur gjuhën, ata flasin shqip. Gjuha dhe zakonet janë si pjesa e Labërisë. Atje duhet pak punë nga brenda. Ne po punojmë, por jo për të krijuar destabilizim atje. Ne jemi në të drejtën tonë”, u shpreh Tasim Mehmeti.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Mehmeti: Do të futemi në Çamëri me vallen e “Osman Takës”, jemi në të drejtën tonë
Mehmeti: Do të futemi në Çamëri me vallen e “Osman Takës”, jemi në të drejtën tonë
https://1.bp.blogspot.com/-cT_8wOEUINg/Xud6qzd9nxI/AAAAAAAAAX8/lfQ85SxkQW03oZkynw-4AdBUVvl57YlfACK4BGAsYHg/s320/20200615_154105.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-cT_8wOEUINg/Xud6qzd9nxI/AAAAAAAAAX8/lfQ85SxkQW03oZkynw-4AdBUVvl57YlfACK4BGAsYHg/s72-c/20200615_154105.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/mehmeti-do-te-futemi-ne-cameri-me.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/mehmeti-do-te-futemi-ne-cameri-me.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy