Publicite

Monedha të shkruara në Shqip

Shkruan: Aleksander HASANAS Në gjuhën shqipe pikërisht ‘Toka’ quhet ‘Dhe’ {në shumës Dhera} - nga ku duket qartë se kemi prej aty emërtimin ...Shkruan: Aleksander HASANAS

Në gjuhën shqipe pikërisht ‘Toka’ quhet ‘Dhe’ {në shumës Dhera} - nga ku duket qartë se kemi prej aty emërtimin ‘Dherrone’ - perëndi termike tokësore ~ Dherat e lëvruara, e liruara, të lëruara: 'Dherrone > Lerone' - tokat termike të ngrohta që përgatiste ky fis për çdo vit, më anën e qeve (demave) si në monedhat e tyre - tipike, për ti mbjellë ato me produkte, drithra të ndryshme bazë ushqimore per 12 muajtë në vazhdim, pra shkurt kemi të bëjmë me një fis të lashtë bujqësh nga ku morën edhe emrin e tyre si fis por edhe qyteti i tyre i njohur: ‘Dherone/Terone' buron prej aty.

Monedha të mahnitshme (Dodekadracme - 480-465 B.C.) të fisit 'Thrako-Iliro-Maqedonase' ose 'Pellazgo - Derrones', të cilat në anën e kundërt bartin 'tetrascelion; swastika' simbol indo-evropian, që përfaqeson, Diellin dhe perpendikularin e tij: Lëvizje infinite.

Derronët ishin një nga shumë fiset 'Thrako - Iliro - Maqedonase' ose Pellazgjike që prodhonin monedha gjatë periudhës arkaike.

Shumica e këtyre fiseve kishin emra jashtëzakonisht të mëdhenj dhe ata të 'Derrones' ishin nga të njohurit nga të gjithë.

Këto monedha ishin shumë më të mëdha dhe më të njohura se dhe vet emërimet e tjera "greke dhe persiane", duke treguar depozitat e pasura të argjendta në rajon; në fakt këto monedha Arkaike mund të shiheshin gjithashtu si ingotë argjendi të stampuara.

Provenanca: Gorny & Mosch Giessen Coin Store, Ankandi 219 nga 10.03.2014, 105.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Monedha të shkruara në Shqip
Monedha të shkruara në Shqip
https://1.bp.blogspot.com/-cdpmYpMUZ0k/XvJT1Z5i64I/AAAAAAAABxw/xeAic1nH1wsr1T5pc6-m8HmSiUL2owUUQCK4BGAsYHg/s320/20200623_211008.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-cdpmYpMUZ0k/XvJT1Z5i64I/AAAAAAAABxw/xeAic1nH1wsr1T5pc6-m8HmSiUL2owUUQCK4BGAsYHg/s72-c/20200623_211008.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/monedha-te-shkruara-ne-shqip.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/monedha-te-shkruara-ne-shqip.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy