Publicite

Mos e shani Gjergj Fishtën o të mallkuar

Shkruan: Brilant GASHI Nuk humbasin rrënjët tona Çfarë kombi i tmerrshëm paskemi qenë . Pikërisht para fatkeqësisë kombëtare mbetemi të humb...Shkruan: Brilant GASHI

Nuk humbasin rrënjët tona

Çfarë kombi i tmerrshëm paskemi qenë . Pikërisht para fatkeqësisë kombëtare mbetemi të humbur dhe nuk bëjmë asgjë t’a largojmë këtë fatkeqësi , që çdo herë e rrezikon kombin tonë . Atëherë nënë më thuaj : Çfarë duhet që të bëjmë për largimin e kësaj fatkeqësie shqiptare ?

Shkrimi i një mikut tim virtual atdhetarit Fahri Xharra , më frymëzoj që si i ri t’a kap edhe unë lapsin , që t’i dalim kundër një fatkeqësie tjetër kombëtare . Kjo fatkeqësi quhet ndryshe edhe Mustafa Nano . O nënë , na doli nga shqiptaria edhe një mbeturinë e që na i shanë vargjet e bukura anti-sllave të Gjergj Fishtës .

Na e shanë Skënderbeun , Nënën Terezë , Idriz Seferin dhe vet traditën shqiptare . Tani , dolën edhe disa mbetje që na e shajnë gjeniun e letrave Gjergj Fishtën . Eshtë detyra ime në moshë rinore të reagoj për dukuritë negative , që i ndodhin vendit tim dhe unë do të jem përkrahë atdheut kundër mbetjeve njerëzore që shajnë e ofendojnë shqiptarët tanë patriot .

Nëno , është njëfarë Mustafa Nano që po e shpërndanë marrëzinë e tij në Shqipëri po ashtu edhe në Kosovë . Marrëzia e tij është kundërshtimi i vargjeve të bukura kundër sllavëve shpirtzinjë . Ndryshe mund të themi ky farë Mustafa Nano është njëri ndër agjenturat serbe për përçarjen e brendshme të shqiptarëve .

Ndër të tjerash për librin e tij të fundit anti-shqiptar me rreshta kritik ndaj Fishtës me titullin “Sandwich , A është mirë me qenë shqiptar ?” , ka reaguar edhe historiani shqiptar Pëllumb Xhufi . Reagimi i tij edhe paksa i gjatë , tregon qartë brengën e tij se si një fëlliqësirë e Evropës Juglindore , guxon që të kritikoj Fishtën për vargjet e tij antisllave .

Sipas tij , nuk është hera e parë , që autori Mustafa Nano u largohet ujërave të ndenjura të publicistikës dhe i fut hundët aty ku ai nuk ka të drejtë . Pra kërkon të futet në kthinat e fshehta të historisë . Unë nuk e njoh këtë Mustafa Nanon por nuk është edhe hera e parë që kërkon të shkaktoj përçarje brenda të gjithë shqiptarëve .

Por kush je ti që t’i dalësh kundër një atdhetari si Gjergj Fishta ynë ? Të mallkoj ore ti plehrë sepse i ke futur duart në punë që nuk të takojnë dhe e ke bërë gjakun e këtij shqiptari ujë . Për shqiptarin , ky gjest nuk njeh moral , sepse gjaku i shqiptarëve kurrë nuk është bërë ujë .

Unë nuk e njoh ndonjë shqiptar katolik që i ka urryer me gjithë zemër serbët se sa At Gjergj Fishta . Nuk e di se ç’është kjo gjendje e keqe e jona o bir i shqiptarisë . Paska shqiptar , që nuk të duan . Jo prit … ata nuk mund të quhen as shqiptar . Paska shqipfolësa që e urrekan dhe kritikojnë Lahutën e Malcisë , vargjet e tua për të bukurën Shqipëri dhe për gjuhën shqipe ! Më bëhet zemra mal kur ti bart emrin e Gjergj Kastirotit , me shpatë kurse ti me emrin Gjergj Fishta , por arma jote ishte penda .

Ajo pendë i duhet edhe sot kombit shqiptar . Një pendë patriotike , e cila të frymëzon që të shkruash në emër të asaj pende shqiptare . Dhe dikush ka guximin e tij të hedh baltë mbi atë pendë . Një plehrë si puna e Mustafa Nanos nuk duhet të egzistoj në trojet tona shqiptare .

Gjergj Fishta është homeri i kohës moderne , është ai poet që me Lahutën e Malcisë i bënë të ditura ndodhitë fatkeqe të shqiptarëve , që nga koha e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit deri në Shpalljen e Pavarësisë (1912) . “Lahuta e Malcisë” me autor Gjergj Fishtën dhe “Sandwichi” i plehrës Mustafa Nano përngjajnë sikur nata me ditën .

Këto janë vaegje të Fishtës për armiqët e sotëm të kombit tonë dhe i them me mirësjellje Mustafa Nanos : Lexo më shumë për Gjergj Fishtën dhe më pas nëse ke bythë gjeje ndonjë kritikë tjetër për të .

“Për shqyptar , si jemi na , Turk e shkja të dy jane nja ; Pse të dy , si Turk si Shkja , Ne me sy s’duen me na pa . Edhe jane për ne të hueje : Gjind , qi as vedit as tjerkuje , As per dije e mende te kthelle , As për pune , as për tregti , As per t’mare në gjytetni …” – Gjergj Fishta .

Mos na e shani më shumë Gjergj Fishtën ju lutem . Një njeri si ai i nevojitet Shqipërisë mëmë , kurse anti-shqiptarët kërkojnë t’a ofendojnë . At Gjergj Fishta , mos u bëj merak sepse ka njerëz , të cilët e hedhin edhe veten në zjarr për ty . Ne të mbrojmë ty !

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Mos e shani Gjergj Fishtën o të mallkuar
Mos e shani Gjergj Fishtën o të mallkuar
https://1.bp.blogspot.com/-81eb8X0Qd_0/XvCiwMQXCtI/AAAAAAAABfQ/S_JgsqsNqCABj4rS7e4PbZgDNefkHvL6wCK4BGAsYHg/s320/20200622_142123.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-81eb8X0Qd_0/XvCiwMQXCtI/AAAAAAAABfQ/S_JgsqsNqCABj4rS7e4PbZgDNefkHvL6wCK4BGAsYHg/s72-c/20200622_142123.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/mos-e-shani-gjergj-fishten-o-te-mallkuar.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/mos-e-shani-gjergj-fishten-o-te-mallkuar.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy