Publicite

Mozaiķu i Tiranës - Albania

Credit. Alekssndër Hasanas Mozaiku i Tiranes - ALBANIA   Ne vitin 1972, gjate punes per ndertimin e pallateve te bllokut ‘Partizani’ ne lagj...Credit. Alekssndër Hasanas

Mozaiku i Tiranes - ALBANIA 

 Ne vitin 1972, gjate punes per ndertimin e pallateve te bllokut ‘Partizani’ ne lagjen nr. 9 te qytetit te Tiranes, u zbuluan rrenojat e nje ndertese antike, njeri nga ambientet e te cilit ishte i shtruar me mozaik.

Pjesa e germuar e monumentit u rrethua dhe u vu ne mbrojtje nga Instituti i Monumenteve te Kultures (IMK). Gjate viteve 2003-2004 punimet e sistemimit te rrugeve dhe instalimeve te ndryshme te bllokut ‘Partizani’ zbuluan prane rrethimit te monumentit pjese te tjera te kompleksit. 

Ky siti arkeologjik me emrin ‘Mozaiku i Tiranes’. - eshte ende i pastudiuar, ciles periudhe i perket, lihet ne harrese ashtu si shume vende te tjera arkeologjike te cilat flasin per kulturen iliro -shqiptare

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Mozaiķu i Tiranës - Albania
Mozaiķu i Tiranës - Albania
https://1.bp.blogspot.com/-M-8VU_cfB7w/Xu6D8er0ocI/AAAAAAAABSQ/9lyHP0OwhoYjgDBevQdmkNHZb-eSRMTOwCK4BGAsYHg/s320/20200620_234540.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-M-8VU_cfB7w/Xu6D8er0ocI/AAAAAAAABSQ/9lyHP0OwhoYjgDBevQdmkNHZb-eSRMTOwCK4BGAsYHg/s72-c/20200620_234540.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/mozaiku-i-tiranes-albania.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/mozaiku-i-tiranes-albania.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy