Publicite

Në prag të dialogut në Uashington

NË PRAG TË DIALOGUT NË UASHINGTON Shkruan Bardhyl Mahmuti Kërkesa për t’i “dhënë diçka Serbisë”, që ambalazhohet “si kompromis”, është kërke...NË PRAG TË DIALOGUT NË UASHINGTON

Shkruan Bardhyl Mahmuti

Kërkesa për t’i “dhënë diçka Serbisë”, që ambalazhohet “si kompromis”, është kërkesë për të kënaqur xhelatët që kryen gjenocid në Kosovë.

Në prag të takimit të 27 qershorit të delegacionit të Kosovës dhe të Serbisë në Uashington gjithnjë e më tepër përsëritet deklarata e Nënkryetarit të LDK-së Lutfi Haziri, se “në procesin e dialogut me Serbinë, Kosova do të jep diçka, Kosova duhet të ofrojë diçka për të përballuar këtë proces, sepse ne nuk mund të themi se po shkojmë atje dhe do të kapitalizojmë 100 për qind kërkesat tona”.

Kjo qasje e neveritshme është në harmoni të plotë me qasjen e Aleksandar Vuçiqit dhe Ivica Daçiqit, të cilët vazhdimisht trumbetojnë se Serbia nuk mund të humbë çdo gjë dhe se asaj duhet t’i jepet diçka nga Kosova.

Aleksandar Vuçiqit, Ivica Daçiqit, Lutfi Hazirit dhe të gjithë atyre që mendojnë si ata, u themi se që nga okupimi i Kosovës nga Serbia, për realizimin e pavarësisë nga ky shtet, populli shqiptar i Kosovës KA DHËNË:

- Qindra mijëra viktima të spastrimit etnik të territoreve shqiptare që përpara okupimit serbe hynin në atë që quheshin Sanxhak i Nishit dhe Vilajet i Kosovës
- Dëbimi i 1/3 së popullsisë shqiptare në Turqi me qëllim të realizimit të spastrimit etnik;
- Dhjetëra mijëra të vrarë dhe qindra mijëra të burgosur përpara se të shpërthente lufta e vitit 1998-1999;
Vetëm gjatë luftës së fundit kur u zbatua politika e gjenocidit të shtetit serb mbi popullin shqiptar, KOSOVA KA DHËNË:
- 1392 fëmijë të vrarë
- 1739 gra të vrara
- Mbi 10 mijë civilë tjerë të të gjitha moshave
- Mbi 20 mijë gra të dhunuara
- Mbi 1 milion njerëz të dëbuar me qëllim të spastrimit etnik të Kosovës
- Shkatërrimin e 100589 shtëpive të shqiptarëve
- Shkatërrimin e 358 objekteve shkollore shqipe
- Shkatërrimin e 30 shtëpive kulturore shqiptare
- Shkatërrimin e 93 bibliotekave në vendbanimet shqiptare
- Shkatërrimin e 123 institucioneve shëndetësore 
- Shkatërrimin e 220 objekteve të kultit fetar (215 xhami, teqe, tyrbe dhe 5 kisha katolike).

Për pavarësinë e vet Kosova ka dhënë shumë gjak dhe sakrifica dhe nuk ka çka jep asgjë më shumë. Përkundrazi, në kontekst të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore:

- Serbia DUHET TË JEP LLOGARI PËR GJENOCIDIN QË KREU NË KOSOVË!
- Serbia duhet t’i jep drejtësisë ndërkombëtare tërësinë e njerëzve të zinxhirit që kreu këtë gjenocid;
- Serbia duhet të ndriçojë fatin e mbi 1600 njerëzve që janë zhdukur gjatë procesit të fshehjes së gjurmëve të gjenocidit;

Prandaj, kërkesa për t’i “dhënë diçka Serbisë”, që shpesh ambalazhohet “si kompromis”, që të na njohë pavarësinë e shtetit tonë është kërkesë për të kënaqur xhelatët që kryen gjenocid në Kosovë.

Aleksandar Vuçiqit, Ivica Daçiqit, Lutfi Hazirit dhe të gjithë atyre që mendojnë si ata, u themi se çështja e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga ana e Serbisë është çështje politike, që varet edhe nga vullneti i saj. Ndërsa pranimi i krimit të gjenocidit në Kosovë është çështje e drejtësisë dhe duhet t’i imponohet Serbisë!

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Në prag të dialogut në Uashington
Në prag të dialogut në Uashington
https://1.bp.blogspot.com/-mZoCZiU38Nk/XvHw0t5pHbI/AAAAAAAABtc/QBGF2uxlxyYltFI1Y6pLqXEblvcWjTyewCK4BGAsYHg/s320/20200623_140704.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-mZoCZiU38Nk/XvHw0t5pHbI/AAAAAAAABtc/QBGF2uxlxyYltFI1Y6pLqXEblvcWjTyewCK4BGAsYHg/s72-c/20200623_140704.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/ne-prag-te-dialogut-ne-uashington.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/ne-prag-te-dialogut-ne-uashington.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy