Publicite

Në territoret e Ilirisë veriore sot shtetet Bosnje Hercegovinë, Kroaci dhe një pjesë e Malit të Zi shtrihej krahina e Dalmacisë

Në territoret e Ilirisë veriore sot shtetet Bosnje Hercegovinë, Kroaci dhe një pjesë e Malit të Zi shtrihej krahina e Dalmacisë e populluar ...Në territoret e Ilirisë veriore sot shtetet Bosnje Hercegovinë, Kroaci dhe një pjesë e Malit të Zi shtrihej krahina e Dalmacisë e populluar nga shumë fise ilire ku më i madhi ishte fisi Dalmat. Sipas burimeve antike gjat shekullit II p.e.r Dalmatët krijuan formacionin e tyre politik të quajtur "Federata Dalmate" brenda këtij shekulli ata futen nën administrimin e shtetit Ilir i drejtuar prej mbretit Pleurat. Në vtitin 181 p.e.r kur në krye të shtetit Ilir vjen mbreti Gent, Dalmatët kaluan në organizim të pavarur. Kur pjesa jugore e Ilirisë ra në pushtimin Romak gjat luftrave Iliro - Romake, Dalmatët ruajtën lirinë nëpërmjet luftrave edhe për 100 vjet të tjera. Pikërisht në këtë zonë të ilirisë është gjetur dhe gjurma e parë e kultit ilir të shqiponjës dykrenare e cila paraqitet e gdhendur në mburojën e një luftëtari Ilir ky simbol është trashëguar nga Ilirët tek Arbërit dhe në fund tek ne, Shqiptarët. Krahina e Dalmacisë shpesh ka qenë një shqetësim për Romakët pasi aty kanë ndodhur kryengritje të mëdha që e kanë vënë në alarm senatin romak si ajo e viteve 6 - 9 me kryengritjen e prijës Batos.
COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Në territoret e Ilirisë veriore sot shtetet Bosnje Hercegovinë, Kroaci dhe një pjesë e Malit të Zi shtrihej krahina e Dalmacisë
Në territoret e Ilirisë veriore sot shtetet Bosnje Hercegovinë, Kroaci dhe një pjesë e Malit të Zi shtrihej krahina e Dalmacisë
https://1.bp.blogspot.com/-d3_luwWnI2k/XvOsKpMyIsI/AAAAAAAACGY/Sgy9tc7ywpUgwiWvVxIfjOSiQ4bH9dvUgCK4BGAsYHg/s320/20200624_213928.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-d3_luwWnI2k/XvOsKpMyIsI/AAAAAAAACGY/Sgy9tc7ywpUgwiWvVxIfjOSiQ4bH9dvUgCK4BGAsYHg/s72-c/20200624_213928.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/ne-territoret-e-ilirise-veriore-sot.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/ne-territoret-e-ilirise-veriore-sot.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy