Publicite

Në vitin 335 p.e.s. Shpërthen një kryengritje në krye të së cilës qëndronte mbreti Klit

Në vitin 335 p.e.s. shpërthen një kryengritje në krye të së cilës qëndronte mbreti Klit pasardhës i mbretit Bardhyl dhe mbreti i Taulantëve ...Në vitin 335 p.e.s. shpërthen një kryengritje në krye të së cilës qëndronte mbreti Klit pasardhës i mbretit Bardhyl dhe mbreti i Taulantëve Glauku. Përpara se të nisej për në Persi, Aleksandri i madh u kthye për të mposhtur kryengritjen Ilire. 

Përsa i përket vendngjarjes së kësaj beteje ka shumë hipoteza por të tëra ato lidhen me zonën Korçë - Pogradec - Devoll. Sipas njërës prej tezave lufta zhvillohet afër Bilishtit dhe Aleksandri i madh përvec ushtarëve mbështetej me se shumti te Falanga Maqedonase. Strategu më i madh në histori kishte nënvlersuar forcat e bashkuara Ilire dhe faktorin terren. 

Ariani, historian i lashtësisë shkruan se "Armiqtë e Aleksandrit kishin bërë fli 3 djem, 3 vajza dhe 3 desh të zinj çka lidhet me ritet e lashta pagane Ilire. Kliti mbasi kishte siguruar kalanë, ai vet me ushtrinë e tij qëndronte në zonat përreth për të goditur nga krahët ushtrinë kundershtare.

" Në zhvillim e siper të luftimeve ushtria Ilire tërhiqet për në kala dhe Aleksandri i madh i cili kishte ngrit kampin në afersi të murit të kalasë ngre një tjetër murë rrethues  për të penguar arratisjen e tyre dhe për të penguar furnizimin me ushqim të kalasë po të njëjten taktik e përdorin edhe romakët më vonë. Në prapavijën e Aleksandrit po vinte Glauku me një ushtri të madhe. 

Të shtyrë nga ushtritë Ilire, maqedonasit u tërhoqën drejt zonave të ngushta ku bëhej e pamundur vendosja në pozicion lufte e falangës. Në të tilla kushte Aleksandri i madh pëson humbjen e tij të parë dhe të vetme në karrjerën e tijë. Mbas kësaj beteje të fituar ushtria ilire duke neglizhuar masat e sigurisë i lejojnë vetes festime të shkujdesura gjë që diten tjeter shfrytezohet nga Aleksandri i madh i cili rikthehet dhe fiton ne betejën e dytë kundra Ilirëve.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Në vitin 335 p.e.s. Shpërthen një kryengritje në krye të së cilës qëndronte mbreti Klit
Në vitin 335 p.e.s. Shpërthen një kryengritje në krye të së cilës qëndronte mbreti Klit
https://1.bp.blogspot.com/-ez3eruTGGcA/XvC7Zgu4MZI/AAAAAAAABgI/nqp55Z8e0Es-ruZrxTBErQ2kx9EOvNqDgCK4BGAsYHg/s320/20200622_160448.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-ez3eruTGGcA/XvC7Zgu4MZI/AAAAAAAABgI/nqp55Z8e0Es-ruZrxTBErQ2kx9EOvNqDgCK4BGAsYHg/s72-c/20200622_160448.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/ne-vitin-335-pes-shperthen-nje.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/ne-vitin-335-pes-shperthen-nje.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy