Publicite

Nga rrjedh emri Çezar, spjegohet vetëm në gjuhën shqipe

Shkruan: Sami PIREVA Karroca me dy rrotë që shihet në foto, në gjuhën Shqipe quhet Çeze, dhe në kohën e Perandorisë Romake e që në realitet ...Shkruan: Sami PIREVA

Karroca me dy rrotë që shihet në foto, në gjuhën Shqipe quhet Çeze, dhe në kohën e Perandorisë Romake e që në realitet ishte e tëra Ilire.

Titulli më i lartë ishte Çezar e kur dikush e fitonte këtë titull Perandorak, ku në ditën solemne që gradohej si Çezar ishte vetem ai që e gëzonte këtë privilegj të ulej në çezën e punuar nga Ari.

Nga këtu vjen edhe emeri i titullit- ÇEZAR-.

është edhe diqka që e plotëson këtë spjegim, se në të gjitha trojet shqiptare kudo e ndegjon legjendën se diku nëpër shpella është e rruajtur Çezja prej Ari./s.p./

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Nga rrjedh emri Çezar, spjegohet vetëm në gjuhën shqipe
Nga rrjedh emri Çezar, spjegohet vetëm në gjuhën shqipe
https://1.bp.blogspot.com/-Kl76L0XbnUw/Xu_MhyK0QiI/AAAAAAAABbE/JaIBos-K8-AN3iJ4mlhBH9XYD5-z96giwCK4BGAsYHg/s320/20200621_230751.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Kl76L0XbnUw/Xu_MhyK0QiI/AAAAAAAABbE/JaIBos-K8-AN3iJ4mlhBH9XYD5-z96giwCK4BGAsYHg/s72-c/20200621_230751.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/nga-rrjedh-emri-cezar-spjegohet-vetem.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/nga-rrjedh-emri-cezar-spjegohet-vetem.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy