Publicite

Një krahasim i Kanunin shqiptarë dhe mburojës së Akilit në Iliadë nga N.G.L Hammond (7 faqe)

Shkruan: Preveza ABRASHI ZAKONET SHQIPTARE DHE FETARE SQENAT NË ILIADË DHE GJAKMARRJA TE SHQIPTARËT (18,497-508) Është kënaqësi t'i falë...Shkruan: Preveza ABRASHI

ZAKONET SHQIPTARE DHE FETARE

SQENAT NË ILIADË DHE GJAKMARRJA TE SHQIPTARËT (18,497-508)

Është kënaqësi t'i falënderoj Profesor William H. Willis si studiues i interesave më të gjera dhe si një redaktor i përkushtuar i studimeve greke, romake dhe bizantine për njëzet vjet. Ai ka qenë shumë bujar kur ka diskutuar me mua një shumëllojshmëri të provave mbi tema të tilla si teatri i hershëm i Attic-es dhe "Varrit i Filipit" në Verginë në Maqedoni; dhe redaktimit i artikujve mbi këto tema ishin një model i përsosmërisë. Të gjithë studiuesit grekë kanë një lidhje të përbashkët te Homeri dhe i ofrojne atij disa reflektime në një skenë homerike. Në 1888 Walter Leaf diskutoi atë që ai e quajti "Skenari i gjykimit" në Iliadë 18.497-508. Ai shprehu shpresën se një raport i mëtejshëm mbi gjakmarrjen në Shqipërinë e Veriut do të bëhej nga Arthur Evans dhe se do të hedhte dritë në skenën homerike. Shpresa nuk u përmbush, pasi Evans u largua nga Mali i Zi në Kretë. Por udhëtimet e mia në Shqipëri në vitet 1930 dhe, shumë më e rëndësishme, hulumtimet e Margaret Hasluck na kanë dhënë njëfarë pasqyre në gjakmarrjen siç ishte praktikuar në Shqipëri deri në regjimin e të ndjerit Enver Hoxha.

2. Interpretimi i Iliades 18.497-508 është kontradiktore. Pothuajse të gjitha pikëpamjet e avancuara nga dijetarët e sotëm gjenden në Scholinë.

3 Fillojmë me tekstin e botuar në edicionin e DB Monro dhe TW Allen (Oksford 1920), dhe ndjekim me komente për pikat relevante: * Unë jam shume mirënjohës ndaj profesorit GS Kirk për komentet dhe këshillat e tij.

A comparison of the Albanian Kanun and the Shield of Achilles in The Iliad. By N.G.L Hammond, 7 pages.

ALBANIAN CUSTOMS & RELIGION·MONDAY, DECEMBER 24, 2018

THE SCENE IN ILIAD 18,497-508 AND THE ALBANIAN BLOOD-FEUD

It is a pleasure to pay tribute to Professor William H. Willis as a scholar of the widest interests and as a devoted editor of Greek, Roman and Byzantine Studies for twenty years. He has been most generous in discussing with me a variety of evidence on such topics as the early Attic theater and the "Tomb of Philip" at Vergina in Macedonia; and his editing of articles on these topics was a model of perfection. All Greek scholars have a common bond in Homer, and I offer him some reflections on a Homeric scene.* In 1888 Walter Leaf discussed what he called "The Trial Scene" in Iliad 18.497-508. He expressed the hope that a further report on the blood-feud in North Albania would be made by Arthur Evans and that it would cast some light on the Homeric scene. The hope was not fulfilled, since Evans moved on from Montenegro to Crete. But my own travels in Albania in the 1930s and, much more important, the researches of Margaret Hasluck have given us some insight into the blood-feud as it was practiced in Albania until the regime of the late Enver Hoxha.2 The interpretation of Iliad 18.497-508 is controversial. Almost all the views advanced by modern scholars are to be found in the Scholia.3 We begin with the text as printed in the edition of D. B. Monro and T. W. Allen (Oxford 1920), and follow with comments on relevant points: * I am most grateful to Professor G. S. Kirk for his comments and advice.

1 "The Trial Scene in Iliad XVIII," JHS 8 (1888) 126 n. 1.

2 M. Hasluck, The Unwritten Law in Albania (Cambridge 1954) 210-60 (hereafter Hasluck); and N.G.L. Hammond, The Ancient World 8 (1983) 12-45.

3 H. Erbse, ed., Scholia Graeca in Homeri Iliadem (Berlin 1975) vol. 4 (hereafter Schol.Il.).

https://quod.lib.umich.edu/b/basp/0599796.0022.001…

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Një krahasim i Kanunin shqiptarë dhe mburojës së Akilit në Iliadë nga N.G.L Hammond (7 faqe)
Një krahasim i Kanunin shqiptarë dhe mburojës së Akilit në Iliadë nga N.G.L Hammond (7 faqe)
https://1.bp.blogspot.com/-Gx-BS2vVJzI/XuyQ0sGUBqI/AAAAAAAABCQ/b3bhaPNG5t4YIclKdnO0M6nk9oFim5C4ACK4BGAsYHg/s320/20200619_121620.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Gx-BS2vVJzI/XuyQ0sGUBqI/AAAAAAAABCQ/b3bhaPNG5t4YIclKdnO0M6nk9oFim5C4ACK4BGAsYHg/s72-c/20200619_121620.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/nje-krahasim-i-kanunin-shqiptare-dhe.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/nje-krahasim-i-kanunin-shqiptare-dhe.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy