Publicite

Nuk e zhbëni dot gj akun e çamëve” : S’përmbahet Artan Hoxha.. |Shqiperia Post

Kreu i PBDNJ – Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, ishte i ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Zonë e Lirë” me moderator Arian Çani...Kreu i PBDNJ – Partia Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, ishte i ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Zonë e Lirë” me moderator Arian Çanin dhe të ftuar si panelist në studio, teologun Arian Curri. I ftuar në studio, Dule u pyet lìdhur me mìnioritetin grek në Shqipëri, i cili sipas tij ishte i diskrìminuar. Ndërkohë që për nder të tij, moderator Çani vendoste herë pas here në sfond edhe një këngë greke, për të “respektuar” të ftuarin e tij raporton zone e lire.

Artan Hoxha ka kujtuar edhe kohën kur kishte shkuar në Greqi si shumë shqiptarë të tjerë për të emigruar, duke theksuar se e kishte provuar vetë se çdo të thoshte që të të shkelnin me këmbë të drèjtat dhe liritë. Gazetari nuk harroi pa përmendur se në këmbim të një pune, grekët i kërkonin me ngulm që të ndryshonin emrin dhe besimin fetar, por nuk përjashton as faktin që ka pasur grekë që e kanë ndihmuar, ashtu si ish-punëdhënësit e tij me të cilët tregon se ruan ende kontakte.

Në fund, ai shkruan se nëse një shqiptar do të guxonte të kishte të njëjtat pretendime si Dule në një televizion grek, fundi do të ishte me pàsoja të rènda për të u shpreh ai.

“O qirje Vangjelis, Çanis, Curris, mos u lodhni kot. Nuk e zhbëni dot historinë, e vaditur fund e krye me gjakun e mijëra e mijëra shqiptarëve çamë. Atë histori që oshetin, me dhimbjet, lotët, eksodin e dhjetëra mijëra shqiptarëve, nga trojet shekullore në jugun e Shqipërise natyrale, apo në Epir, si ta doni.

Qirje Vangjeli, nëse një shtetas grek me kombësi shqiptare, do të kishte bërë në televizion kombëtar grek, këtë që bërë ti në televizionin më të madh kombëtar shqiptar, jo vetëm që do ta kishin përzènë prej leckash, por do t’i kishin vënë flakën studios së emisionit. Nëse një shqiptar do të guxojë të bëjë në Greqi, të njëjtën gjë, që bëjnë shpesh në Republikën e Shqipërisë, minoritarët, apo shqiptarët greqisht-folës, për një pension mujor prej 300 eurosh, …fundi do të ishte trajik,”-shkruan ndër të tjera Hoxha.

Ndër të tjera ai tha , kush i ka shpërngulur, dhjetera mijera civile pertej kufijeve shteterore?! Kush ua ka grabitur pronat dhe djegur fshatra e qytete te tera?! Ore, viktimat jane greke minoritare te sjelle si argate nga osmanet ne trojet shqiptare, apo jane shqiptare, çamet e masàkruar, e shperngulur nga trojet e tyre shekullore, tashme te perfshira brenda territorit te Republikes Greke?!

Vetem ne vitet 1944-1945, ne fshatrat çame, jane v rare gjithsej 2771 civile shqiptare.
Konkretisht si me poshte: Ne Filat dhe rrethinat, 1286 civile te v rare, ne Igumenice dhe rrethinat, 192 civile te vr are, ne Paramithi dhe rrethinat, 673 civile te vr are, ne Parge, 620 civile te v rare.

Jane plackitur dhe djegur 5800 shtepi ne 68 fshatra. Si rezultat i ketyre goditjeve, llogaritet qe 28000 çame, te jene larguar per ne Shqiperi, ku u vendosen ne periferi te Vlores, Durresit dhe Tiranes. O qìrje Vangjelis, Çanis, Curris, mos u lodhni kot. Nuk e zhbeni dot historine, e vaditur fund e krye me gjakun e mijera e mijera shqiptareve çame. Ate histori qe oshetin, me dhìmbjet, lotet, eksodin e dhjetera mijera shqiptareve, nga trojet shekullore ne jugun e Shqiperise natyrale, apo ne Epir, si ta doni. Per me teper, degjon Dulen, te perdorur vazhdimisht nga qarqet me ultranacionaliste greke, te qahet, se shqiptaret jane “perdorur” nga Turqia, per te penguar marreveshjen e delimitimit te kufijeve detare, ne hapesiren ujore shqiptaro-greke.

Nese ka ndonje gje te hajrit, qe e kane bere shqiptaret, dhe sidomos drejtesia shqiptare ne keto 30 vite, eshte pikerisht vendimi i Gjykatës Kushtetuese, qe rrëzoi marreveshjen e delimitimit te kufijeve detare, ku Republika e Shqiperise, humbte haptazi ne favor te Greqise, afro 350 km katrore te territorit detar te saj.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Nuk e zhbëni dot gj akun e çamëve” : S’përmbahet Artan Hoxha.. |Shqiperia Post
Nuk e zhbëni dot gj akun e çamëve” : S’përmbahet Artan Hoxha.. |Shqiperia Post
https://1.bp.blogspot.com/-lZI6Xx_M2pU/Xu88x6gJNnI/AAAAAAAABVU/-S_yIbm6O5USVgAL-X_nyhdIn0ipUctdwCK4BGAsYHg/s320/20200621_125526.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-lZI6Xx_M2pU/Xu88x6gJNnI/AAAAAAAABVU/-S_yIbm6O5USVgAL-X_nyhdIn0ipUctdwCK4BGAsYHg/s72-c/20200621_125526.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/nuk-e-zhbeni-dot-gj-akun-e-cameve.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/nuk-e-zhbeni-dot-gj-akun-e-cameve.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy