Publicite

Pellazgët dhe Shqipëtarët sot...

PELLAZGËT DHE SHQIPTARËT SOT.. Pellazget quhen nga popullsit e para ,,qe paten nje shtrirje te madhe ,ishin nje race ,ku dhe linden kombe ,f...PELLAZGËT DHE SHQIPTARËT SOT..

Pellazget quhen nga popullsit e para ,,qe paten nje shtrirje te madhe ,ishin nje race ,ku dhe linden kombe ,flisnin nje gjuhe ku me vone ndryshun ne dialekte dhe me pas ne gjuhe te tjera..
Po cfarë na lidhe neve Shqiptareve ,,?
Ne ruajtëm gjuhën e tyre ,zakonet traditat ,veshjet e tyre ..
Pra jemi nga  vetmit popull në botë ,që ende sote ne kohen moderne i ruajme këto,
gjuhe ,zakon ,tradita e veshje ..
Një nga më të spikaturat jane dhe Ritet fetare ,dhe ritet që kryenin për të shuajtur mos marveshjet ..
Perëndit e Tyre ishin ,TOKA, QIELLI, DIELLI, HENA, YJET, MALI, FUSHA ,UJI..

Pra ato për zgjidhjen e mos marveshjeve ,u Betonin në keto Perëndi ..
Një rit qe kryhet edhe sot e kësaj dite ,sidomos në.zonat e veriut..
Kur kan mos marveshje pronësi etj..
Si quhet sot marrja me BE.
Apo BEJA.
le të japim disa shembuj te hershme ,dhe ti krahasojme me ditët e sotme .

PER TE RAND TE KETI GUR.

PER KET PESH(pesha e gurit)

PER KET KIELL E PER DHE.

PER KET ZIARM E PER KET UI (UI=UJE )

PER MAL E PER FUSH.

PER KET DIELL E PER KET HAN.

Keto janë disa shembuj ,qe perdoreshin në atë kohe këtu e më shum se 3000 vjet..po që i përdorim dhe sot ..
Sic kemi dhe ritet e mallkimit..
Se dhe kjo është rit me vete ,,

Keto forma Betimit (Beja) qe vin nga antikiteti i vjetër ,kane mbetur te pandryshuar dhe pa prekura dhe në kohën e sotme moderne ,tek Shqiptaret.
Gjuha ,zakonet ,besimi tek Shqiptarët e sotëm ,ka mbetur Pellazgjik akoma.

Pra s'kuptoj dote ,
Cfare tjetër faktesh kërkojm,për të vertetuar lidhjen tone me lashtësin e kësaj bote..
Për të vertetuar se jemi këtu ,shum para se të vijshin të tjerët ..

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Pellazgët dhe Shqipëtarët sot...
Pellazgët dhe Shqipëtarët sot...
https://1.bp.blogspot.com/-_ralN_c21mA/XvdYL0px_rI/AAAAAAAACbk/sBjJ7DYdmTIzbrihxOZx00QF1r7N8dy9ACK4BGAsYHg/s320/FB_IMG_1593268017129.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-_ralN_c21mA/XvdYL0px_rI/AAAAAAAACbk/sBjJ7DYdmTIzbrihxOZx00QF1r7N8dy9ACK4BGAsYHg/s72-c/FB_IMG_1593268017129.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/pellazget-dhe-shqipetaret-sot.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/pellazget-dhe-shqipetaret-sot.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy