Publicite

Përse ne Shqipëtarët themi gjithmonë në të njëjtin segment historik?! Pse arrinë kaq shumë të na përçajnë e të na tjetërsojnë ?!

Pse ne shqiptarët thehemi gjithmonë në të njejtin segment historik?! Pse arrinë kaq shumë të na përçajnë e të na tjetërsojnë ?!  Në çka po s...Pse ne shqiptarët thehemi gjithmonë në të njejtin segment historik?! Pse arrinë kaq shumë të na përçajnë e të na tjetërsojnë ?! 

Në çka po shëndërrohemi ne?!!...
E dhimbshme për një popull kaq të vjetër dhe po kaq të përmbytur në vuajtje! 

A duhet të përplasemi gjithmonë ekstremeve, dy poleve të kundërta: ose te bëhemi heronjë të vdekur e me emër të paharruar ose të jemi tradhtarë.
Pse nuk gjendet një mes i suksesëshëm për të ardhmën tonë?!

Ti kthehemi historisë së vërtetë dhe reale. Ne, nisemi me plot vrull, guxim, trimëri, rezikojmë jetërat tona, të familjeve tona për një ideal, për atë që na ka munguar Lirinë dhe pastaj...
Çka po ndodh me ne shqiptarët, neve që në një periudhë na kanë zili edhe poetët më të famshëm botërorë për fisnikërinë, trimërinë e bujarinë? 

Si po lejojmë të luhet kaq shumë me fatin tonë, të popullit tonë?! 
Ku është anomalia të mos them defekti historik yni, pasojat e te cilit i vuajmë me dekada e dekada. Ne, që prap gjejmë fuqi të rimëkëmbemi me peripeti dhe të fillojmë prej zeros. 

Ku i kem historianët tanë, dijetarët tanë, të tillë, që do analizojnë këtë përsëritje të historisë. 

Të paktën gjeneratave që vinë të mos iu trasohet e njejta rrugë e cakut të këtij segmenti famëkeq, në të cilin po thehemi gjithmonë. 

Albena Reshitaj

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Përse ne Shqipëtarët themi gjithmonë në të njëjtin segment historik?! Pse arrinë kaq shumë të na përçajnë e të na tjetërsojnë ?!
Përse ne Shqipëtarët themi gjithmonë në të njëjtin segment historik?! Pse arrinë kaq shumë të na përçajnë e të na tjetërsojnë ?!
https://1.bp.blogspot.com/--qz5F8CToM0/XvO3qX3LEKI/AAAAAAAACH0/Z640NlxZum8-G8HJ8vaxw4fBZHg6wtq_gCK4BGAsYHg/s320/FB_IMG_1593030406742.jpg
https://1.bp.blogspot.com/--qz5F8CToM0/XvO3qX3LEKI/AAAAAAAACH0/Z640NlxZum8-G8HJ8vaxw4fBZHg6wtq_gCK4BGAsYHg/s72-c/FB_IMG_1593030406742.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/perse-ne-shqipetaret-themi-gjithmone-ne.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/perse-ne-shqipetaret-themi-gjithmone-ne.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy