Publicite

Pse osmanët i lejuan serbët të mësonin në gjuhën e tyre, por jo edhe shqiptarët

Ambasadori i Perandorisë Osmane në Shën Petërsburg, Turhan (Pashë) Përmeti, kishte treguar se si trajtoheshin shqiptarët dhe serbët gjatë ko...Ambasadori i Perandorisë Osmane në Shën Petërsburg, Turhan (Pashë) Përmeti, kishte treguar se si trajtoheshin shqiptarët dhe serbët gjatë kohës së Perandorisë Osmane. Siç e sjellë në kujtesë njohësi i historisë, Salih Mehmeti, ai kishte thënë se shqiptarëve nuk u ishte lejuar mësimi në gjuhën e vet kurse serbëve po.

“Tyrqit, në vend qi t’i ndihmonin të përhapunit të kombsiës shqiptare, kanë përdorun në ç’do kohë të gjithë fuqiën e tyne për me e ndrydhun. Shqiptarvet u âsht dashun të luftojnë pa pushim për me ruejtun karakterin kombtar kundër mundimevet të bâmuna prej qeverriës tyrke për me i shkombësuem; e këjo punë provohet kjarisht prej 54 kryengritjeve të mëdhaja shqiptare, qi regjistron historia tyrke…[…] Si serbët ashtu edhe shqiptarët qenë shtruem nën sundimin e tyrqvet, po me këtê ndryshim qi shqiptarvet qeverria tyrke u ndalonte arësimin në gjuhët të vet në vênd qi serbët ishin të lirë me mbajtun shkollat kombtare të tyne, punë këjo qi u jipte lêje me bámun njê propagandë të gjallë…”

Këto fjalë janë shkruar nga dora vetë ambasadorit të Perandorisë Osmane në Shën Petërsburg. Nji prej diplomatëve ma të jashtëzakonshëm që ka shërbye edhe në Berlin, Athinë, Vjenë dhe Romë. Fjala asht për Turhan (Pashë) Përmetin, mbrojtësi diligjent i tansisë etnike në Paqen e Versajës.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Pse osmanët i lejuan serbët të mësonin në gjuhën e tyre, por jo edhe shqiptarët
Pse osmanët i lejuan serbët të mësonin në gjuhën e tyre, por jo edhe shqiptarët
https://1.bp.blogspot.com/-hGcsgxpIZCo/XunLBvuIBHI/AAAAAAAAAqc/KJ-cQErJh-YYZ-zkXnrQ71oMoFN5prfmQCK4BGAsYHg/s320/20200617_094840.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-hGcsgxpIZCo/XunLBvuIBHI/AAAAAAAAAqc/KJ-cQErJh-YYZ-zkXnrQ71oMoFN5prfmQCK4BGAsYHg/s72-c/20200617_094840.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/pse-osmanet-i-lejuan-serbet-te-mesonin.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/pse-osmanet-i-lejuan-serbet-te-mesonin.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy