Publicite

Rikthimi në vlerat e stërgjyshërve Ylliropellazgë, nuk është një ngjarje e re, por një ngjarje e vonuar dhe e zgjuar Yjnore Yllire, e frymëzuar nga Zoti.

Shkruan: Niko TOSKA Më pyesin shumë herë për besimin tim fetarë dhe më parë se të përgjigjem më thon se tjetër fe kishin prindërit e mi më p...Shkruan: Niko TOSKA

Më pyesin shumë herë për besimin tim fetarë dhe më parë se të përgjigjem më thon se tjetër fe kishin prindërit e mi më parë, ose i pafe në kohën e Yllirëve.

Harrojnë ose mohojnë Prijësin shpirtërorë më të madh të histirisë tonë dhe atë Botërore, Gjergj Kastriotin.

Harrojnë, mohojnë ose nuk njohin, Fenë e parë që vetëm Yllirët me Konstadinin e Madh të trojës e pranuan në Perandori për herë të parë të Historisë së Perandorive.

Harrojnë,mohojnë,ose nuk njohin, Perënditë Ylliropellazge me Zot Zeusin e Dodonës dimër keqe, dhe me Baba Tomorrin e prifterinjëve të shenjtë të tij.

Harrojnë,mohojnë,ose nuk njohin, Prejardhjen Pellazge, misteret e tyre që trashëgojmë deri sot, gjuhën e tyre që ne flasim deri sot, Artin e tyre që është baza e krijimtarisë sonë dhe të të gjithë Botës së sotme, besimin pangan të parë te rrufeja që kur ajo ra Arpani lindëte djalin e dytë dhe e emëroi Skeip, diellin dhe Yllin nga ku rrjedhë emerimi yjnorë i Yllëve, lisi nga ku Ylliropellazgët filluan të besojnë në vazhdim te Perënditë me fytyrë njerëzore por të mbinatyrëshme siç ishte Zeusi duke folur me Zotin nëpermjet ndërmjetësve të tij që nuk ishin gjë tjetèr veçse priftërinjtë e Dodonës dhe te malit të Tomorrit si dhe të Perëndive të tyre.

Rikthimi në vlerat e stërgjyshërve Ylliropellazgë, nuk është një ngjarje e re, por një ngjarje e vonuar dhe e zgjuar Yjnore Yllire, e frymëzuar nga Zoti.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Rikthimi në vlerat e stërgjyshërve Ylliropellazgë, nuk është një ngjarje e re, por një ngjarje e vonuar dhe e zgjuar Yjnore Yllire, e frymëzuar nga Zoti.
Rikthimi në vlerat e stërgjyshërve Ylliropellazgë, nuk është një ngjarje e re, por një ngjarje e vonuar dhe e zgjuar Yjnore Yllire, e frymëzuar nga Zoti.
https://1.bp.blogspot.com/-pGq5q6pnvWE/XvOl1-0YUwI/AAAAAAAACFI/8qcwIC05BKwTuqB4Czh5_kqcEDBY81nGwCK4BGAsYHg/s320/20200624_211230.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-pGq5q6pnvWE/XvOl1-0YUwI/AAAAAAAACFI/8qcwIC05BKwTuqB4Czh5_kqcEDBY81nGwCK4BGAsYHg/s72-c/20200624_211230.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/rikthimi-ne-vlerat-e-stergjysherve.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/rikthimi-ne-vlerat-e-stergjysherve.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy