Publicite

RRËNJËT E FJALVE QË LINDIN NGA PELLAZGJISHTJA

RRËNJËT E FJALËVE QË LINDIN NGA PELLAZGJISHTJA. Po që këto rrënjë rruhen dhe sot në gjuhën Shqipe .. Le ti marrim fjalët me rradhë dhe ti ja...RRËNJËT E FJALËVE QË LINDIN NGA PELLAZGJISHTJA.
Po që këto rrënjë rruhen dhe sot në gjuhën Shqipe ..

Le ti marrim fjalët me rradhë dhe ti japim një kuptim llogjikë ,që të kuptohen nga të gjithë ..
E kjo për të mos lënë hapsir keqkuptimi,për të mos thënë që ne po Shqiptarizojmë cdo gjë..

1. Chaos ,χάος,  haos,
Kjo do te thote bosh pa forme ,ndryshimi që linde me rrënjën pellazge .
ha ,hao ,une haj ,
Apo häs ,häos , ose me rrënjët 
haap,haapsi,haopsi
fjala HAPSI ,HAPSIRE ,eshte edhe sote ne gjuhen Shqipe.

2.Chronos, χρόνος
Rrënja e trungut Shqipe KOH.
Ne disa rrethe ,apo ne nendialektet e gjuhes Shqipe ,disa bejne rotacionin e K me R.
KOH , ROH ,
qe ne shqiptim del KOHN e mbydhur -KOHEN ,e hapur .
ROHN .e mbudbur 
Ku del dhe fjala Rohnos ,χρόνος.

3. Αθηνα , Athena. A. THEN A 
Këtu kemi rrënjën e fjalës  THËN,THËNË
E THENA , E THANA 
pra sic po e shofim ,,se ka rrënjën e gjuhës shqipe.

4.Muse,Μονσαι  --monsai
Rrënja e kësaj fjale është MËSOI, MUSOI
që na jep kuptimin e mësimit ,mësoj.
Musen ,musoi.

5. DIANA qe jeton ne Laton ,
Σεληνη ,Selene, në Hän ,ose Hana ,emri i Hanes dhe Diana është simbol i saj..
Këte kemi rrënjën e fjalës LENE, që lene ,lindë
SE LENE ,,
pra SE LENE zoti..

Si këto shpjegime ,që mundohen të na i paraqesin si ""greke""apo na japin perardhjen si fjale ""greke ""nuk jane asgje tjeter dhe nuk kane rrënjë tjetër vecse rrënjë Shqipe..
Po dhe sic na ka sjell dhe shembuj prof Muharrem Abazaj ,me shpjegimet e tij fantastike,si dhe Luftulla Peza me librat e tij...etj
Apo dhe shëmbujt korrekt te Helidon Rroshit qe ne gjuhen ""greke ""moderne ka shume fjale shqipe.ku kemi mundësin të faktojm se gjuha moderne greke është ndertuar nga gjuha Shqipe.
Pra nuk është kuptimi të Shqiptarizojmë ,po të vejme ne vend të vetë aty ku dhe e meriton GJUHA SHQIPE.

NA JEPET E DREJTA MORALE .
QE LINDJA APO RRËNJËT E FJALEVE TE GJUHEVE TË EVROPËS I PËRKASIN GJUHËS SË LASHTË SHQIPE..

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: RRËNJËT E FJALVE QË LINDIN NGA PELLAZGJISHTJA
RRËNJËT E FJALVE QË LINDIN NGA PELLAZGJISHTJA
https://1.bp.blogspot.com/-3X7RRE0Z9XA/XvD5N6yXaiI/AAAAAAAABhA/nStN7Acxo2k9kqhb61WXR5oy-AvtKggxACK4BGAsYHg/s320/20200622_203017.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-3X7RRE0Z9XA/XvD5N6yXaiI/AAAAAAAABhA/nStN7Acxo2k9kqhb61WXR5oy-AvtKggxACK4BGAsYHg/s72-c/20200622_203017.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/rrenjet-e-fjalve-qe-lindin-nga.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/rrenjet-e-fjalve-qe-lindin-nga.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy