Publicite

Sanxhak: Serbëve iu pengon flamuri shqiptar në tubimet e SDA

Me rrjedhjen e fushatës gjithnjë e më shumë flitet për shqiptarizimin brenda SDA Sanxhak të Sylejman Ugljanin dhe në gjithçka po përzihet kr...Me rrjedhjen e fushatës gjithnjë e më shumë flitet për shqiptarizimin brenda SDA Sanxhak të Sylejman Ugljanin dhe në gjithçka po përzihet kreu i shoqatës “Kosova për Sanxhak” e Ismet Azizit, shkruan “Danas.

Ai para dy jave sipas “Danas” në grupet e shoqatës që drejton ka dërguar thirrje bashkëkombës-ve të vetë në Serbi që në zgjedhjet parlamentare të votojnë për Ahmedin Shkrelin sekretarin gjeneral të SDA Sanxhak.

Azizi ka shkruar se Shkreli është “ Aqif Bluta i dytë” që do të luftojë për të drejtën e Sanxhakut për autonomi dhe status të veçantë të këtij regjioni. Një nga bashkëpunëtorët e tij ka shkruar se “ Shkrel është bashkëpunëtori i ngushtë i Ugljaninit dhe një nga luftëtarët për të drejtat e shqiptarëve në Sanxhak”.

Aqif Bluta në këtë anë njihet së Aqif Efendia, ai në Luftën e Dytë botërore ishte kryetar i komunës së Novi Pazarit që tentoi të shqiptarizoj qytetin. Për shkak të bashkëpunimit me okupatorin gjerman shkruan “Danas” në fillim të vitit 1945 u pushkatua nga partizanët në lagjen “Haxhet”.

Tentimet për rehabilitimin e tij kanë nisur para dhjetë viteve kur në fasada shkruheshin porosi “Aqif Efendia komandant – Autonomia e Sanxhaku” dhe në qendër të Pazarit u vendos pllaka përkujtimore ne vitin 2012, ku merrte pjesë edhe ministri pa portofol asokohe Sylejman Ugljanin.

Nga Beogradi Vuçiq pa dërguar porosi se ajo pllakë do të hiqet, çdo gjë ka mbetur duke fajësuar njëra-tjetrën institucionet duke hedhur fajin tjetrit.

Shkreli është i pesti në listën e SDA për deputet, por mbështetësit e shqiptarizimit të këtij subjekti vetëm atë e mbështesin, ndërsa vendosja e tij në atë numër vlerësohet si fitore e rrymës “boshnjake ndaja saj shqiptare” shkruan gazeta.

Nuk ka reagime zyrtare ndaj këtyre deklaratave apo sqarim pse në tubimet e SDA ka flamuj shqiptar. Jo zyrtarisht thuhet se urdhri ka ardhur nga organizata joqeveritare “Kosova për Sanxhak” dhe një nga flamujt duhet të jetë shqiptar.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Sanxhak: Serbëve iu pengon flamuri shqiptar në tubimet e SDA
Sanxhak: Serbëve iu pengon flamuri shqiptar në tubimet e SDA
https://1.bp.blogspot.com/-NyPG_5wr49Y/XuZa69RpGaI/AAAAAAAAAPo/sifaGPmV7twE9LnUe7PXVH7TejtseazkQCK4BGAsYHg/s320/20200614_191334.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-NyPG_5wr49Y/XuZa69RpGaI/AAAAAAAAAPo/sifaGPmV7twE9LnUe7PXVH7TejtseazkQCK4BGAsYHg/s72-c/20200614_191334.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/sanxhak-serbeve-iu-pengon-flamuri.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/sanxhak-serbeve-iu-pengon-flamuri.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy