Publicite

Shqiptarët sot ? Asgjë më shumë se emri

Nga Fahri XHARRA “Shqiptarët nuk guxojnë të dinë asgjë nga e kaluara e tyre; nuk guxojnë të gërmojnë as mbi dhe e as nën dhe; nuk guxojnë të...Nga Fahri XHARRA

“Shqiptarët nuk guxojnë të dinë asgjë nga e kaluara e tyre; nuk guxojnë të gërmojnë as mbi dhe e as nën dhe; nuk guxojnë të shkollohen ; ata gjithmonë duhet mbajtur të përgjumur .” (Dreqi me të birin, për ne)

Në tokat që jetojmë apo në tokat që kemi jetuar e që nuk jemi më, janë gjurmët tona; pëllëmbë e histori ,pëllëmbë e trashëgimi ,pëllëmbë e dokumente të gjalla për ekzistencën tonë .

Mohimi i asaj që ishim dikur dhe jemi sot, sa do që të jetë “bindës” ,ai nuk ka bazë ,s`ka ku të mbështetet sepse nëse ne nuk reagojmë ,atëherë e përgënjeshtron nëntoka. Kemi me çka të mburremi ,kemi me çka t`iu rrimë përballë të gjithë atyre që në vazhdimësi po mundohen të na tjetërsojnë ,të na humbasin në vorbullën e nihilimit dhe të na bëjnë një “creature” po origjinë ,pa rrënjë dhe pa identitet.

Pse nuk e përsërisim një mijë herë? Rajoni i Novi Pazarit ,është shumë i pasur me vend gjetje parahistorike) gjurmët na tregojnë për jetën e njeriut të Paleolitikut në këto anë. (Јевтић, М. 1996 О истраживању млађих праисторијских култура у новопазарском крају )Numri shumë i madh i varrezave tumulare që i takojnë kohës së herëshme të Hekurit ,si dhe prania e Hallshtatit të vonëshëm (shek 8 deri i 6-të) na sigurojnë që kjo anë ishte pjesë e zhvillimit të Kompleksit të Kulturës së njohur e ”Glasinac-Matit”.Një gjë e sigurt se atributet i ipen popullatës së këtyre anëve Ilirëve. (Jevtiç M.)

Qyteti i Novi Pazarit është i lidhur me Kosovën nëpërmjet Luginës së Ibrit ,e edhe më tepër Kosova në jug është e lidhur me Bazenin e Shkupit me lumenjtë e Nerodimës dhe Lepencit si dhe me Luginën e Toplicës me lumenjtë e Lapit dhe të Kosanicës. Në anën tjetër platoja e Peshterit është afruese e një jetëje me kushte shumë të mira klimatike. Jo shumë larg në vitin 1952 ,fillojnë hulumtimet historike arkeologjike në anën e Novi Pazarit kur në vendin e quajtur Naprilje u gjetën gjurmë të Neolitit. Naprilje e kulturës së Vinçës. Më vonë u gjet e famshmja “ Trezori i Novi Pazarit ” gjatë restaurimit të kishës së Shën Pjetrit dhe Shën Palit në Rashka me 1957.

Mbi 80 vend zbulime u gjetën në Peshter më 1982 . Kohërat e shkurtra i qitën në sipërfaqe 10 tumule në 8 nekropole në Peshterin e vogël. Varrezat tumulare të Novi Pazarit i takojnë (sipas arkeologëve serb) Kohës së Hershme të Hekurit. Fshtrat Cërnoça ,Glagovik, Delimegje ,Graçane , Melaje , Raspogançe ,Doljani dhe Banja e Novi Pazarit janë plot e përplotë me artifakte të së kaluarës sonë Ilirike.

Është për tu theksuar se në këto anë janë gjetur praktikat e varrosjes së të parëve tanë që i takojnë dy periudhave të lashta historike: Epokës së vonë të Bronzit dhe Epokës së Hekurit Ritualet funerale (të varrosjes) (varret e skeleteve) , rregullimi i varrezave (të përqendruara ) dhe gurët periferik janë identike në të dy Epokat e hekurit. Të vdekurit vendoseshin në “shtratin prej guri” . Anësorët e varrit bëheshin nga gurët gjithashtu. Çdo gjetje në varre (stoli ,armë) ishte e kohës së Hallstatit . Dëshmitë e gjetura në horizonte të ndryshme tregojnë për një kulturë të lartë luftarake të të parëve tanë dhe vazhdimësia kulturore vërehet edhe në praktikimin e funeraleve dhe të poçarisë.

“ Mos i lejoni shqiptarët të gërmojnë në të kaluarën e tyre” Pse? Shumë thjesht , që të mos dinë asgjë nga e kaluara dhe me ndihmën e matrapazëve mashtrohen më lehtë Në varrin Mbretëror në Kishën e Shën Pjetrit dhe Shën Palit ,në vitin 1957 u gjet i ashtuquajturi ”Trezori Ilir” ,afër Nvi Pazarit i cili e paraqet inventarin funeral të varrimeve të tumulusve parahistorik në brendinë e Kishës Mesjetare. Pra edhe këtu një dëshmi e lashtë e lashtë Iliro-Dardane e të kaluarës sonë. Gjetjet mbrenda kishës së përmendur e zbuluan edhe stilin e varrosjes së hershme ; djegëjen .E njeta është gjetur edhe në Romajën e Hasit ( dëshmi tjetër e Kulturës së Vinçës).

E shihni se sa agresiv janë islamikët sot? E shihni se sa miliona derdhën në tokat tona për të krijuar olsijazexhitë, shefqetkransiqët , jakupasipet e rinj ?

Pse heshtet lashtësia e Pejës? pse më shumë flitet për kohën e osmanëve se historia mijëra vjeçare e anëve tona . “Territori i Kosovës dhe Metohisë , që nga koha parahistorike është pjesë e kulturës dominuese në Ballkan dhe Europë.

Me mijëra vjet ,këto anë e kishin parë edhe zhvillimin e civilizimit buqësor të Neolitit , ngritjen e shkritoreve te para të metaleve në Kohën e Brozit dhe asaj të hekurit. (Dr. Aleksandar Palavestra,”The Archaeological Treasures of Kosovo and Metohija )

Varri i gjetur mbretëror i kohës së hekurit, në Banjën e Pejës na ofron një evidence të re të përkatësisë parahistorike të kësaj aneje. Këto varre të mëdha ,të pasura me gjetje luksoze e tregojnë të vërtetën: ari, argjend ,qelibar si vet fuqinë dhe prestigjin e kohës.

Të gjitha janë vazhdimësi e shek.të VI-të dhe të V-të prK ; një simbol i sigurt e fuqisë dhe pasurisë së udhëheqësve të kohës. e në të njëjtën kohë një shtrirje dhe pasqyrë kuptimplote e tërë shoqërisë së kohës. Në varrin e një mashkulli u gjetën stoli të argjendit , tri helmeta të tipitIlir, rruaza dhe gjerdan qelibari , gjerdan prej qelqi , zbukurime bronzi, pulla të mëdha bronzi të mveshura me argjend. ; kurse në varrin e femrës bizhuteria më e hollë e luksoze si dhe gjerdani me kokë të gjarprit .

Gjetjet arkeologjike të banjës së Pejës janë në Beograd dhe ato tregojnë që kjo tokë ishte e Europës me mijëra vjet. Historia jonë e përmbysur , e përvetësuar dhe qëndron ende krenare nën dhe e mbi dhe. Vetëm prej nesh duhet që ta duam dhe ta kërkojmë, Ajo është aty dhe këtu ,por asaj duhet t`ia japim gjuhën që të flet shqip.

Pse e lejojmë vetveten të mbesim vetëm një fosil historik i pa përfillshëm. Edhe çka duhet të ndodhë me ne ,para se të zhbëhemi. Sa keq, me vet dije. Shqiptarët ? Asgjë më shumë se emri .

Fahri Xharra, Gjakovë

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Shqiptarët sot ? Asgjë më shumë se emri
Shqiptarët sot ? Asgjë më shumë se emri
https://1.bp.blogspot.com/-7BF9XoUsedc/XuiPEs7SoLI/AAAAAAAAAeg/ZdhYw-DkIKM1q9ObCpkFq3fx-ySYSW8rQCK4BGAsYHg/s320/20200616_112026.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-7BF9XoUsedc/XuiPEs7SoLI/AAAAAAAAAeg/ZdhYw-DkIKM1q9ObCpkFq3fx-ySYSW8rQCK4BGAsYHg/s72-c/20200616_112026.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/shqiptaret-sot-asgje-me-shume-se-emri.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/shqiptaret-sot-asgje-me-shume-se-emri.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy