Publicite

Si u shpërndanë abetaret e para në gjuhën shqipe në fshatin Golem!

Si u shpërndanë abetaret e para në gjuhën shqipe në fshatin Golem! Shkolla me fizionomi kombëtare u ngritën dhe në fshatra të tjera të Jugut...

Si u shpërndanë abetaret e para në gjuhën shqipe në fshatin Golem!


Shkolla me fizionomi kombëtare u ngritën dhe në fshatra të tjera të Jugut të vendit.


Para vitit 1910, i pari, patrioti Nazif Hadëri shpërndau në fshatin Golem, tek banorë të besës, 8 abetaret e para në gjuhën shqipe me të cilat mësohej individualisht dhe në grupi


Golemasit, abetaret, për t`i ruajtur i mbështollën në lëkurë bagëtish e me to u vazhdua gjatë mësimi i shkronjave, të lexohej e të shkruhej.


Më pas u punua dhe për çeljen e shkollës së parë shqipe në fshat, me kontributin e mësuesit Thoma Papapano që, shkoi aty me mushkë dhe në takim më banorët, foli për shtrirjen e mësimit te gjuhës shqipe edhe në fshatrat e tjera të Kurveleshit.


Kasëm Shkurti, kryeplak i fshatit i tha se dhomën dhe pagesën e mësuesit do ta siguronin si fshat. Shkolla u hap po nuk pati jetë të gjatë.


Punoi me ndërprerje dhe u mbyll nga presionet e autoriteteve turke.
COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Si u shpërndanë abetaret e para në gjuhën shqipe në fshatin Golem!
Si u shpërndanë abetaret e para në gjuhën shqipe në fshatin Golem!
https://1.bp.blogspot.com/-70XAGXep49Q/XuMulMwLEyI/AAAAAAAAAB4/q1MBjiWR0kwS45xviZoUY9isDXVBDJQeQCK4BGAsYHg/s320/20200612_092514.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-70XAGXep49Q/XuMulMwLEyI/AAAAAAAAAB4/q1MBjiWR0kwS45xviZoUY9isDXVBDJQeQCK4BGAsYHg/s72-c/20200612_092514.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/si-u-shperndane-abetaret-e-para-ne.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/si-u-shperndane-abetaret-e-para-ne.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy