Publicite

Si u uzurpuan kishat shqiptare të rreth Liqenit të Shkodres

Shkruan: Fahri XHARRA Jemi në zgrip kombëtar. Jemi dhe kam shumë fakte me të cilat do të ju bindi që zgripi kombëtar shqiptar po na kanoset ...Shkruan: Fahri XHARRA

Jemi në zgrip kombëtar. Jemi dhe kam shumë fakte me të cilat do të ju bindi që zgripi kombëtar shqiptar po na kanoset dhe po e përgatitë humnerën për ne .

Për mos u hapur shumë, po përqëndrohem vetëm në atë që po ndodhë këto ditë në Malin e Zi.

Një ligj që i trazoi dhe i tranoi serbët, një ligj duhej të votohej në Palramentin malazias për liritë fetare e cili ishte edhe ligj për mëvetësimin e Kishës ortodokse të Malit të Zi nga Kisha Pravosllave e Serbisë. Punë e madhe e qeverisë malaziase dhe e Kishes ortodokse të Malit të Zi.

Në këtë vëzhgim timin desha të flas edhe për shqiptarët tanë atje të cilët : “Nga ky ligj mund të përfitojnë edhe shqiptarët për kthimin i kishave në Liqenin e Shkodrës e kudo tjeter në Mal te Zi që tani janë pronë e asaj serbe, sikur partitë/politikanët shqiptar të kishin pas ndonjë propozim shtesë në amandamentet e votuar, por aq dim ne sa që mendojmë që po u del flaka në mes veti ndersa tani pas ktij ligji do të ankohemi nëpër facebook se po na i uzurpon kisha malazeze nga ajo serbe, ndersa kishat qe jane trashegimi shqiptare do te mbesin te uzurpuara. Deputetet shqiptar aty e votuan pa dite çka votojne. Kot nuk kan than 'arma ma e fort eshte lapsi “ – më shkruan një mik nga Kraja

Kishat shqiptare tashmë i kanë uzurpua në vitet 90-ta e këtej sepse më heret kanë qenë te mbrojtura nga shteti ose kisha serbe nuk kishte aq ndikim deri në atë kohë. Kjo mori nje hov, pra uzurpimi mori hov pasi erdhi ne krye te kishës serbe në Mal tëZi, Amfilohije Radonjiq, i cili dalngadal i uzuropoi dhe rindertoi të gjitha, në emër të Kishes serbe (SPC )

Se si u uzurpuan dhe u shkatërrua origjinaliteti i kishave shqiptare në rrethin e Liqenit të Shkodres në Mal të Zi , i morra disa shënime me vlerë nga portali Analitika : (https://portalanalitika.me/clanak/285564/hronika-jedne-devastacije-kako-su-devastirane-crkve-na-skadarskom-jezeru-vi? )

: “ Bazeni I Liqenit të Shkodrës është një thesar i pasurisë historike, i cili jo vetëm që ishte qendër e objekteve fetare por edhe qendër e shkrim-leximit në këto anë- Shkruan Ivan Kern-i. Janë mbi tri dhjetë vjet që SPC , Kisha Serbe, jo vetë që i vazhdaon punimet por edhe i rifillon të rejat duke e uzurpuar trashigimin kishtare vendore.”

“ Benediktët- shkruan autori Ivan Kern duke filluar nga shek i 9-të në rrypin bredgdetar per Istres e deri në Lezhë si dhe në brigjet e Liqenit të Shkodres kishin ndërtuar shumë objekte sakrale.

Në Bazeni e Liqenit të Shkodres ruhen shumë të mira kilturore që lidhen me Principaten e Dukles

Edhe një herë :” “Nga ky ligj mund të përfitojnë edhe shqiptarët për kthimin i kishave në Liqenin e Shkodrës e kudo tjeter në Mal te Zi që tani janë pronë e asaj serbe, sikur partitë/politikanët shqiptar të kishin pas ndonjë propozim shtesë në amandamentet e votuar, por aq dim ne sa që mendojmë që po u del flaka në mes veti ndersa tani pas ktij ligji do të ankohemi nëpër facebook se po na i uzurpon kisha malazeze nga ajo serbe, ndersa kishat qe jane trashegimi shqiptare do te mbesin te uzurpuara. Deputetet shqiptar aty e votuan pa dite çka votojne. Kot nuk kan than 'arma ma e fort eshte lapsi “ – më shkruan një mik nga Kraja.

Po ne ku jemi? nuk ballafaqohemi edhe ne në Kosovë me të njejtin problem ? të gjithë trashigimin kulturore kishtare të Kosovës po na e marrin serbët

Edhe Shqipëria duhe të lëvizë në këtë drejtim , Kishat Ortodokse shqiptare në Shqiperi , ti kë kethehen pronarit – Shqipërisë !

Fahri Xharra,27.12.19

Gjakovë


COMMENTS

BLOGGER: 1
Loading...

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Si u uzurpuan kishat shqiptare të rreth Liqenit të Shkodres
Si u uzurpuan kishat shqiptare të rreth Liqenit të Shkodres
https://1.bp.blogspot.com/-jCvAaDRfTfo/XuvXOD3fYeI/AAAAAAAAA-I/Q_6Qj2f_qmMW8atK80A1jj9HC32bt_B1wCK4BGAsYHg/s320/20200618_230241.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-jCvAaDRfTfo/XuvXOD3fYeI/AAAAAAAAA-I/Q_6Qj2f_qmMW8atK80A1jj9HC32bt_B1wCK4BGAsYHg/s72-c/20200618_230241.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/si-u-uzurpuan-kishat-shqiptare-te-rreth.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/si-u-uzurpuan-kishat-shqiptare-te-rreth.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy