Publicite

Statuja që Qëndronte para Akropolit të Athinës

STATUJA QË QËNDRONTE PARA AKROPOLIT TË ATHINËS. DIOSKURËT ME QELESHEN HYJNORE, SOT VESHJE TRADICIONALE SHQIPTARE Kjo statujë përfaqëson njër...STATUJA QË QËNDRONTE PARA AKROPOLIT TË ATHINËS.
DIOSKURËT ME QELESHEN HYJNORE, SOT VESHJE TRADICIONALE SHQIPTARE

Kjo statujë përfaqëson njërin prej vëllezërve binjakë Dioskurë, të cilët njihen edhe si Kastori e Polluksi te latinët. Pamja e tyre tipike, kudo, është me qeleshe dhe me yll. Përfaqësojnë gjithashtu edhe Binjakët Hyjnorë ose Binjakët e zodiakut.
Kjo statujë ndodhet në muzeun amerikan “The Nelson-Atkins Museum of Art”, (Kansas City, MO), që prej vitit 1933. Statujën për muzeun e bleu Harold Woodbury Parsons, prej Theodore Zoumpoulakis, nga Athina. I përket gjysmës së shek. të dytë. Por, në një variant tjetër thuhet se kjo statujë është një kopje e statujës që qëndronte në hyrje të Akropolit të Athinës, në shekullin e 5-të.
Qeleshja identifikuese e shqiptarëve, veshja tradicionale kombëtare reflektohet shumë qartë të simbolika e binjakëve dhe jo vetëm. Si kult ata janë më të hershëm se sa variant i përdorur në Greqinë klasike. Janë një kult pellazgjik, shumë i lashtë. Mbronin detarët dhe ndoshta për këtë arsye shpesh herë e shihni edhe Odisenë, në shumë statuja e piktura murale, me qeleshen simbolike të tyre. Qeleshja e bardhë e shqiptarëve është e mbijetuara e kësaj veshje kaq antike.
Thënie për shqiptarët
__________________
Castor or Pollux
Culture: Roman
Object Date: Mid-2nd century C.E.
Medium: Pentelic marble
Dimensions:
30 in. (76.2 cm)
Credit Line: Purchase: William Rockhill Nelson Trust
Object number: 33-1533
With Theodore Zoumpoulakis, Athens, by October 1933;
Purchased from Zoumpoulakis, through Harold Woodbury Parsons, by The Nelson-Atkins Museum of Art, Kansas City, MO, 1933
https://art.nelson-atkins.org/objects/6051/castor-or-pollux

Castor or Pollux marble statue from Italy said to be a copy of 5th Century sculpture that stood at the entrance of the Acropolis in Athens.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Statuja që Qëndronte para Akropolit të Athinës
Statuja që Qëndronte para Akropolit të Athinës
https://1.bp.blogspot.com/-mFyOJsHauBU/XuvQtBphaaI/AAAAAAAAA9Q/aLbeYbxW4coVnUIOYMiPJM8bekCbmqfHwCK4BGAsYHg/s320/20200618_223738.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-mFyOJsHauBU/XuvQtBphaaI/AAAAAAAAA9Q/aLbeYbxW4coVnUIOYMiPJM8bekCbmqfHwCK4BGAsYHg/s72-c/20200618_223738.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/statuja-qe-qendronte-para-akropolit-te.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/statuja-qe-qendronte-para-akropolit-te.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy