Publicite

Të gjitha rrugët në komunën e Preshevës do të mbajnë emra në gjuhën shqipe

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka bërë të ditur se të gjitha emrat e rrugëve në komunën e Preshevës do të mbajnë emra në g...Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka bërë të ditur se të gjitha emrat e rrugëve në komunën e Preshevës do të mbajnë emra në gjuhën shqipe.

Këtë ai e ka bërë të ditur pas takimit me kryetarët e shoqatës për trashëgimi kulturore.

“Të gjitha rrugët në komunën e Preshevës do të jenë në gjuhën shqipe’’, ka shkruar ai në Facebook.

‘’Emërtimi i rrugëve në vendbanimet e komunës sonë, paraqet obligim ligjor me vendim të Ministrisë së pushtetit lokal, në bazë të Elaboratit të dërguar nga përfaqësuesit e tyre në komunën tonë.’’, shton tutje.

Ky është statusi i tij i plotë në Facebook:

Të gjitha rrugët në komunën e Preshevës do të jenë në gjuhën shqipe

Sot kam mbajtur takim me kryetarët e Shoqatës për trashëgimi kulturore, Shoqatës së shkrimtarëve dhe të Shoqatës së pensionistëve të komunës sonë.

Qëllimi i takimit ishte diskutimi i listës së propozimeve të emrave të rrugëve dhe shesheve në vendbanimet e komunës sonë dhe marrjen e propozimeve nga këto shoqata, për përfshirjen e emrave të figurave eminente të historisë e kulturës sonë kombëtare, me theks të veçantë të asaj preshevare.

Emërtimi i rrugëve në vendbanimet e komunës sonë, paraqet obligim ligjor me vendim të Ministrisë së pushtetit lokal, në bazë të Elaboratit të dërguar nga përfaqësuesit e tyre në komunën tonë.

Komisioni për emërtimin e rrugëve dhe shesheve të komunës sonë deri më tani i ka shqyrtuar të gjitha propozimet e dërguara nga përfaqësuesit e komunitetit të rrugëve në të cilët ata frekuentojnë, si dhe Bashkësive Lokale të komunës sonë.

Ne, si pushtet lokal kemi këmbëngulur që emrat e të gjitha rrugëve në komunën e Preshevës të jenë në gjuhën shqipe në vendbanimet me shumicë të popullatës shqiptare, të bazuar në kaluarën tonë të ndritshme kombëtare e preshevare.

Qytetarët tanë do të pajisen me adresa të sakta, si dhe dokumenta të qarkullimit, të cilat do të jenë të standardizuar sipas normave evropiane.

Komisioni për emërtimin e rrugëve dhe shesheve ka prezantuar procesin e deritanishëm në mënyrë të detajuar, për të gjitha rrugët e vendbanimeve të komunës sonë.

Pas përfundimit të të gjitha procedurave administrative dhe ligjore, zyrtarisht do të bëhet emërtimi i rrugëve të reja, ndryshime këto të cilat do të përfshihen me rastin e përtëritjes së dokumentat personale të udhëtimit të qytetarëve tanë, pas skadimit të afatit të tyre.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Të gjitha rrugët në komunën e Preshevës do të mbajnë emra në gjuhën shqipe
Të gjitha rrugët në komunën e Preshevës do të mbajnë emra në gjuhën shqipe
https://1.bp.blogspot.com/-by-O0ChKyfk/Xuo0jybz_2I/AAAAAAAAAvw/0q6kr1EVijYxzIJZITMwh_eJ4oS-WqE0wCK4BGAsYHg/s320/20200617_171914.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-by-O0ChKyfk/Xuo0jybz_2I/AAAAAAAAAvw/0q6kr1EVijYxzIJZITMwh_eJ4oS-WqE0wCK4BGAsYHg/s72-c/20200617_171914.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/te-gjitha-rruget-ne-komunen-e-presheves.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/te-gjitha-rruget-ne-komunen-e-presheves.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy