Publicite

" Të Huajt për ne...

Credit. Nga Preveza Abrashi. 'Të huajt  për ne... - Poeti Anglez Bajroni, i cili per shkak te simpatise per shqiptaret muar nofken "...Credit. Nga Preveza Abrashi.

'Të huajt  për ne...

- Poeti Anglez Bajroni, i cili per shkak te simpatise per shqiptaret muar nofken "Albi" kur vizitoi Shqipërinë, u takua dhe u mirëprit nga Ali Pasha. Ai shkroi per...

"Arnautet , apo Shqipëtarët, 

Më goditi fakti për ngjashmërine me Malësoret e Skocisë,

në veshje, figurë dhe mënyrën e jetesës. Ata jan hijerende 

dhe i kanë gratë shumë të bukura.

I kam verejte në shtat dhe qëndrim.

"Pra, i impresionuar ishte ai me vendin dhe banorët e tij, keshtu që ai ndonjëherë veshte një kostum shqipëtar dhe shoku i tij poeti Shelley i vuri nofkën " Albi ".

- The English poet Byron visited Albania during this period, and he met and was entertained by Ali Pasha. He wrote that

“the Arna’uts, or Albanese,

struck me forcibly by their

resemblance to the

Highlander of Scotland,

in dress, figure and manner

of living;they have a fine

cast of countenance; and

the most beautiful women

I ever beheld, in stature

and in features.” So impressed was he with the country and its inhabitants that he sometimes wore an Albanian costume and his poet friend Shelley nicknamed him “Albi ".

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: " Të Huajt për ne...
" Të Huajt për ne...
https://1.bp.blogspot.com/-GyRstDCNcaI/XutckhAVS7I/AAAAAAAAA5A/6hQstaRH2BUEUIKZ-yBRcbC2KVtYTahjQCK4BGAsYHg/s320/20200618_142051.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-GyRstDCNcaI/XutckhAVS7I/AAAAAAAAA5A/6hQstaRH2BUEUIKZ-yBRcbC2KVtYTahjQCK4BGAsYHg/s72-c/20200618_142051.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/te-huajt-per-ne.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/te-huajt-per-ne.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy