Publicite

Të shkojmë në Lumbardh, aty ishin të parët tanë

Shkruan: Fahri XHARRA Të lundrosh më një lundër nëpër detin e madh të historisë sonë të lashtë nuk është e lehtë. E keni para syshë se me çf...Shkruan: Fahri XHARRA

Të lundrosh më një lundër nëpër detin e madh të historisë sonë të lashtë nuk është e lehtë. E keni para syshë se me çfarë rreziku ballafaqohesh ? Përveç peshkaqenjve që të kapërdijnë si një thnegël . janë edhe kusarët e historisë , ata që mundohen të të fundosin sa çel e mbyllë sytë. Mos të harroj që edhe moti i keq dhe valet e mëdha që lëshohen mbi mua, që zakonisht më versulen sa herë që vendosi të lundroj . Por, ja që qëllimi nuk njeh pasoja dhe do të njoftoj me atë që shohë në Lumbardhin e të parëve tanë

Adriatiku i heshtur mbi të cilin ka lundruar historia është gjiu i Mesdheut, nga i cili ka lindur “populli i detit “ –pellazgët . Adriatiku , ajo hapësirë ujore e shllirtë ende me xhelozi i fsheh gjurmët tona.


Jemi në Ishullin e Korçulles, sot në Detin e Kroacisë, aty ku shtrihe qyteti i Lumbardhit ( Lumbarda , kroatisht ), dhe aty ishoh si dikur ilirët tanë. Mohuesit e historisë sonë na shkruajnë që gjuha e perëndive të cilën sot e flasim nuk ka shenja të trashëgimisë gjuhësore me ilirishten . Po , Lumbarda nuk ju tingullonë shqip? Lumbardhi ishte lumi i bardhe edhe në kohën e dalmatëve, liburnëve, dokleatëve. Sa keq që na mashtrojnë !


“Lumbarda (it: Lombarda) is a small village and a municipality located on the Eastern tip of the Island of Korčula in Croatia, 7 kilometers away from the town of Korčula.[1] “. Më falni , ia fillova në anglisht sepse nga goja shqipe nuk del asnjë zë . Pra, Lumbarda ( it. Lombardia , Lumbardhi, shqip ) është një fasht i vogë në Lindje të të Ishullit Korëulla të Kroacisë, jam ë large se 7 kilometra nga vet qyteti i Korçulles. Lumbardhi, fshat i vogël por me emër të madh , shqip buura e gra shqip!

Një rikujtim të vogël ,Lumbardhit italianet i thonë Lombarda , mos harroni që në Italinë veriore është krahina -Lombardia.


Të lundrosh më një lundër nëpër detin e madh të historisë sonë të lashtë nuk është e lehtë. E keni para syshë se me çfarë rreziku ballafaqohesh ? Përveç peshkaqenjve që të kapërdijnë si një thnegël . janë edhe kusarët e historisë , ata që mundohen të të fundosin sa çel e mbyllë sytë. Mos të harroj që edhe moti i keq dhe valet e mëdha që lëshohen mbi mua, që zakonisht më versulen sa herë që vendosi të lundroj . Por, ja që qëllimi nuk njeh pasoja dhe do të njoftoj me atë që shohë në Lumbardhin e të parëve tanë

Adriatiku i heshtur mbi të cilin ka lundruar historia është gjiu i Mesdheut, nga i cili ka lindur “populli i detit “ –pellazgët . Adriatiku , ajo hapësirë ujore e shllirtë ende me xhelozi i fsheh gjurmët tona.

Jemi në Ishullin e Korçulles, sot në Detin e Kroacisë, aty ku shtrihe qyteti i Lumbardhit ( Lumbarda , kroatisht ), dhe aty ishoh si dikur ilirët tanë. Mohuesit e historisë sonë na shkruajnë që gjuha e perëndive të cilën sot e flasim nuk ka shenja të trashëgimisë gjuhësore me ilirishten . Po , Lumbarda nuk ju tingullonë shqip? Lumbardhi ishte lumi i bardhe edhe në kohën e dalmatëve, liburnëve, dokleatëve. Sa keq që na mashtrojnë !

“Lumbarda (it: Lombarda) is a small village and a municipality located on the Eastern tip of the Island of Korčula in Croatia, 7 kilometers away from the town of Korčula.[1] “. Më falni , ia fillova në anglisht sepse nga goja shqipe nuk del asnjë zë . Pra, Lumbarda ( it. Lombardia , Lumbardhi, shqip ) është një fasht i vogë në Lindje të të Ishullit Korëulla të Kroacisë, jam ë large se 7 kilometra nga vet qyteti i Korçulles. Lumbardhi, fshat i vogël por me emër të madh , shqip buura e gra shqip!

Një rikujtim të vogël ,Lumbardhit italianet i thonë Lombarda , mos harroni që në Italinë veriore është krahina -Lombardia.

Gjatë historisë, sipas studimeve të fundit rezulton që banorët e pare të Lumbardhit ishin Ilirët , të cilët e zotëronin ishullin që nga koha e Bronzit. Artifaktet e gjetura nga gjeologët kroat e vertetojnë këtë që po e shkruaj Arkeologët kroat janë të ndershë dhe e shkruajnë të vërtetën :” Today you can find many geographical toponyms with the name Lumbardhë in Albania and Kosovo. “ Po, pra që në Kosovë dhe Shqiperi gjënden toponimet me emrin Lumbardh apo Lumbardhë si i e shkruajnë ata. Po, ku tjetër ?

Kjo fotografi që e shihni më poshtë e tregon shkrimin më të vjetër të g`rryer në guri, të gjetur në Kroaci

Që të mos përmendi të gjitha ato, se çka shkruhet , greke ose romake të cilat janë vetëm shkrime të pushtuesve që gjëndjen, kohën , artin dhe të tjerat ia kanë përshtur vetvetes , të vazhdoj me një shënim që Korçulla e me te edhe Lumbardhi ishin ishin ndër Republiken e Vendikut (In 1420, Korčula came under the long authority of the Venetian Republic [2] and since then it has shared its history with Dalmatia )

Miq të nderuar, që të zgjeroni njohjet e juaja për Lumbardhin , urdhëroni e lexoni : Lumbarda-www.korculainfo.com , Croatian Census 2001/Popis stanovništva 2001. www.dzs.hr An Inventory of Archaic and Classical Poleis: An Investigation Conducted by The Copenhagen Polis Centre for the Danish National Research Foundation by Mogens Herman Hansen,2005,Index


COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Të shkojmë në Lumbardh, aty ishin të parët tanë
Të shkojmë në Lumbardh, aty ishin të parët tanë
https://1.bp.blogspot.com/-fnixWpif2Nc/XvJQB-r1kRI/AAAAAAAABvM/-itB1GNjayEIr6oDUAPECe0QYDq66g_HACK4BGAsYHg/s320/20200623_205254.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-fnixWpif2Nc/XvJQB-r1kRI/AAAAAAAABvM/-itB1GNjayEIr6oDUAPECe0QYDq66g_HACK4BGAsYHg/s72-c/20200623_205254.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/te-shkojme-ne-lumbardh-aty-ishin-te.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/te-shkojme-ne-lumbardh-aty-ishin-te.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy