Publicite

TEAT/ËR,~I (θέατρο). Fjalë e mbarë shqipes dhe e shumë gjuhëve europiane që shënon artin dramatik.

Credit, Agron Dalipaj TEAT/ËR,~I (θέατρο).  Fjalë e mbarë shqipes dhe e shumë gjuhëve europiane që shënon artin dramatik, që veprat letrare ...Credit, Agron Dalipaj

TEAT/ËR,~I (θέατρο).  Fjalë e mbarë shqipes dhe e shumë gjuhëve europiane që shënon artin dramatik, që veprat letrare i paraqit në skenë nëpërmjet aktorëve. Të gjithë mendojnë se fjala është me burim grek. Por Babinjioti (ELNEG 556) përveç se e lidh me fjalën [θεα < θεώμε] = parje, vëzhgim, mbikqyrje, nuk jep asnjë etimologji. 
  Kam etimologuar më herët se toponimi [Theth] vjen nga [Shesh] dhe [shesh] vjen nga përsëritja dy herë e foljes sheh [sheh + sheh = she + she = sheshe > shesh]. Ndaj gr. ΘΕΑ (thea) vjen nga shqipja SHE(h)-A = SHE-A = A-SHE = shikim, vëzhgim, mbikqyrje.
  Në analizë të fundit, fjala "greke"  
[θέατρο] me rotacionin e dhemboreve th:sh  kthehet në SHEATRO = SHE A T'RO = SHE A T'LO = SHEh T'LO(zin). Trajta e shqipes TEATËR jep kuptimin SHE A TËR = 
A SHEh TËR = Asht SHEh (të) TËR(ë). 
  Ky pozim i fundit SHE A TËR kënaq edhe kuptimin se teatri bëhej në amfiteatër, ku njeriu mund të shihte gjithë aktorët dhe spektatorët sepse amfiteatri ishte ndërtuat në formë ovale e si me qenë brenda paretit të një veze bosh, ku nga çdo pikë e saj e brendshme mund të shohësh gjithë sipërfaqen e brendshme të vezës. Në antikitet ndërtoheshin ▪︎amfiteatro me mbi 5000 vende për të nxënë gati gjithë banorët e një qyteti me rrethinat e tij. Kësisoj teatri në amfiteatër krijonte mundësinë të shihje gjithë njerëzine e qytetit në të njëjtin vend.
  Logjika A SHEh TËR = SHE A TËR =
                                       =  THE A TËR jep edhe ekuacionin etimologjik të fjalës 
AMFITHEATËR, ku rotac. i buz. f:b jep:
AMBITHEATËR = 
A'MBI'SHE'A'TËR = 
A MBI SHE A TËR = asht mbishohje e të tërëve = asht mbikqyrje nga lart e të tërëve. 
  Përfundimisht, fjalët ▪︎theatër e ▪︎amfitheatër referojnë etimologjikisht vetëm te gjuha e origjinës në të cilën këto fjalë janë ngjizur dhe që shkenca e etimologjisë me anë të embriomorfemave na shpie pagabueshmërisht te gjuha shqipe. Fjala i takon gjuhës në të cilën etimologohet. Tash e tutje fjalët teatër dhe amfiteatër marrin pasaportë të etnicitetit gjuhësor shqip dhe zënë vend në fondin burimor të gjuhës shqipe dhe greqishtja duhet t'i njohë si huazim nga shqipja.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: TEAT/ËR,~I (θέατρο). Fjalë e mbarë shqipes dhe e shumë gjuhëve europiane që shënon artin dramatik.
TEAT/ËR,~I (θέατρο). Fjalë e mbarë shqipes dhe e shumë gjuhëve europiane që shënon artin dramatik.
https://1.bp.blogspot.com/-Cj1oshy0ecY/XvOVqVn8AOI/AAAAAAAACEs/0MbYogrX-2km-AMEYVTOp4lyvDLVe-hXQCK4BGAsYHg/s320/20200624_200235.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Cj1oshy0ecY/XvOVqVn8AOI/AAAAAAAACEs/0MbYogrX-2km-AMEYVTOp4lyvDLVe-hXQCK4BGAsYHg/s72-c/20200624_200235.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/teateri-fjale-e-mbare-shqipes-dhe-e.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/teateri-fjale-e-mbare-shqipes-dhe-e.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy