Publicite

Thaçi dhe Vuçiq shkojnë në Washington për të nënshkruar marrëveshjen

Politikanja Rada Trajkoviq tha se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nuk është një negociator i mirë, por e paraqiti Serbinë si një tavo...



Politikanja Rada Trajkoviq tha se Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq nuk është një negociator i mirë, por e paraqiti Serbinë si një tavolinë suedeze nga e cila të gjithë marrin atë që dëshirojnë, dhe ai është si një kamerier që merr bakshish dhe e fut në xhep.

“Ai merr diçka për vete nga çdo marrëveshje. A është kjo financiare apo një përpjekje me Amerikën për ta mbajtur atë në pushtet në mënyrë që ai të mos mbahet përgjegjës për atë që ka bërë deri më tani,” deklaroi Trajkoviq në televizionin N1.

Ajo tha se duhet të gjendet një mënyrë për të privuar “qeverinë e dëmshme” nga legjitimiteti i saj dhe se çdo qytetar i përgjegjshëm nuk duhet të shkojë në zgjedhjet e ardhshme.

Trajkoviq e vlerësoi udhëtimin e Aleksandar Vuçiqit dhe Hashim Thaçit në Shtëpinë e Bardhë në Washington më 27 qershor si një udhëtim që nënkupton pranimin dhe nënshkrimin e marrëveshjes për Kosovën.

Ajo vlerësoi se një zgjidhje që nuk është një marrëveshje midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Evropës nuk është një zgjidhje që do të ofrojë stabilitet.

Sipas saj, përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Mirosllav Lajçak, pas vizitës së tij në Prishtinë, ka shumë të ngjarë të shkojë në Beograd me një paralajmërim që duhet të merret seriozisht.

Trajkoviq shtoi se Serbia është në një situatë shumë të vështirë dhe se mesazhi i kancelares gjermane Angela Merkel dhe presidentit francez Emmanuel Macron është thelbësor.

Sipas saj, një kompromis nënkupton gjithmonë zgjidhje të dhimbshme, dhe në këtë rast do të nënkuptonte një zgjidhje që do të stabilizonte si serbët, ashtu edhe shqiptarët.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Thaçi dhe Vuçiq shkojnë në Washington për të nënshkruar marrëveshjen
Thaçi dhe Vuçiq shkojnë në Washington për të nënshkruar marrëveshjen
https://1.bp.blogspot.com/-cIiQGPQAJn4/XujIV5frtAI/AAAAAAAAAhc/IJjmr2j7EZYnpFzggaLjzB_MWwJ5QatFwCK4BGAsYHg/s320/20200616_152430.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-cIiQGPQAJn4/XujIV5frtAI/AAAAAAAAAhc/IJjmr2j7EZYnpFzggaLjzB_MWwJ5QatFwCK4BGAsYHg/s72-c/20200616_152430.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/thaci-dhe-vuciq-shkojne-ne-washington.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/thaci-dhe-vuciq-shkojne-ne-washington.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy