Publicite

VËLLEZËRIT DIOSKURË DHE MOTRA E TYRE, HELENA E TROJËS, ME QELESHE

VËLLEZËRIT DIOSKURË ME DHE MOTRA E TYRE, HELENA E TROJËS, ME QELESHE Në këtë gdhendje shihen vëllezërit Dioskurë dhe motra e tyre Helena, me...VËLLEZËRIT DIOSKURË ME DHE MOTRA E TYRE, HELENA E TROJËS, ME QELESHE

Në këtë gdhendje shihen vëllezërit Dioskurë dhe motra e tyre Helena, me qeleshe mbi  krye. Sipas legjendës, Leda e bukur, e shoqja e mbretit spartan Tundar, u gënjye nga Zeusi i shndërruar në mjellmë dhe bëri dashuri me të.  Marrëdhënia e tyre u krye në të njëjtën natë teksa ajo fjeti dhe me të shoqin. Leda polli dy vezë. 

Nga to doli Helena, që më pas u njoh si e bukura “Helenë e Trojës”, Klitemnestra dhe binjakët Dioskurë, Kastor e Pollideu. Miti flet për një natyrë të këtyre, gjysmë hyjnore dhe gjysmë të vdekshme, ashtu siç ishin dy baballarët e tyre. Megjithatë, pavarësisht  kësaj legjende, simbolika e vezës dhe e qeleshes është më e ndërlikuar dhe më e lashtë.

 Të mos harrojmë se Tundari spartan, rrembin e gjakut dorik e ka nga Iliria.
Duhet përmendur këtu se Gjergj Kastrioti, vulën e tij sekrete e kishte me simbolin e Ledës dhe mjellmës-Zeus.
Thënie për shqiptarët
_____ 
Clasical Art Research Center, University of Oxford, Prince Poniatowski Collection.
Metropolitan Museum of Art, New York: 61.109.2/73139 TF

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: VËLLEZËRIT DIOSKURË DHE MOTRA E TYRE, HELENA E TROJËS, ME QELESHE
VËLLEZËRIT DIOSKURË DHE MOTRA E TYRE, HELENA E TROJËS, ME QELESHE
https://1.bp.blogspot.com/-ifAQYTMKAWk/XvJvpF1deKI/AAAAAAAAB0Y/7HOVqu0xaPMq8La9R6jMqXWSn2yOCQyLwCK4BGAsYHg/s320/20200623_230849.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-ifAQYTMKAWk/XvJvpF1deKI/AAAAAAAAB0Y/7HOVqu0xaPMq8La9R6jMqXWSn2yOCQyLwCK4BGAsYHg/s72-c/20200623_230849.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/06/vellezerit-dioskure-dhe-motra-e-tyre.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/06/vellezerit-dioskure-dhe-motra-e-tyre.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy