Publicite

A e dini pse shqiptarët nga turqit quhen arnaut? Mesoje të vërtetën dhe ndihu krenar

Shumë prej nesh kemi dëgjuar ose kemi qënë prezent që shqipëtarët i quajnë arnaut. Por të pakët janë ata njerëz që e dine kuptimin dhe histo...Shumë prej nesh kemi dëgjuar ose kemi qënë prezent që shqipëtarët i quajnë arnaut. Por të pakët janë ata njerëz që e dine kuptimin dhe historië e kësaj fjale madje ka dhe nga ata që e keqkuptojnë ose e marin për fyerje.

“Nga 27 kombet që jetonin në Perandorinë Osmane, në krye të tyre dhe me statusin më të lartë (qëndronin mbi turqit e të tjerët) ishin shqiptarët.Ata quheshin kombi “nexhip”, që do të thotë kombi “fisnik”.

Këtë vend e këtë status e kanë dhe e ruajnë edhe sot shqiptarët e Turqisë. Shqiptarët i gjen kudo në tërë poret e jetës turke, sidomos në poste drejtuese e komanduese si në aparatin shtetëror, në ushtri, në polici, në ekonomi, industri e tregti, në arsim dhe kulturë dhe ata gëzojnë respektin e mbarë popullsisë.

Të përmendësh emrin shqiptar në Turqi, si dje dhe sot, është sikur të përmendësh një emër të shquar, të nderuar, me reputacionin më të mirë që mund të bëhet. Në kohën e Sulltan Mehmet Fatihut është kryer edhe hyrja në Stamboll por kjo iu desh perandorisë Osmane 50 ditë rrethim.

Perandoria Osmane e cila përbehej nga shumë nënshtetas, Shqiptarë, boshnjakë, Truq etj, patën shumë humbje të mëdha. Gjeneralët rreth ditës së 30-35 të rrethimit i propozuan sulltanit të tërhqieshin. Një gjeneral Shqipëtar, Zognush Pasha del përpa sulltanit dhe thotë: Unë nga Shqipëria kam erdhur vetëm për dy rrugë ose vdekjen ose marrjen e stambollit.

Që prej asaj ditë janë vazhduar betejat derisa në ditën e 50 marrin stambollin. Epiteti që perandoria Osmane i vuri Shqipëtarëve do të thotë i pa kthyeshëm, pra ky është një nderim sepse shqipëtarët vlerëson si trima, të pa mposhtur dhe besnikë.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: A e dini pse shqiptarët nga turqit quhen arnaut? Mesoje të vërtetën dhe ndihu krenar
A e dini pse shqiptarët nga turqit quhen arnaut? Mesoje të vërtetën dhe ndihu krenar
https://1.bp.blogspot.com/-Wc2vqd5Bs9o/XwEMd6y5K7I/AAAAAAAACzQ/n9h2P4Q7v_c6TTPy7_NfrsYLCi7E5BvEgCLcBGAsYHQ/s320/20200705_010942.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-Wc2vqd5Bs9o/XwEMd6y5K7I/AAAAAAAACzQ/n9h2P4Q7v_c6TTPy7_NfrsYLCi7E5BvEgCLcBGAsYHQ/s72-c/20200705_010942.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/a-e-dini-pse-shqiptaret-nga-turqit.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/a-e-dini-pse-shqiptaret-nga-turqit.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy