Publicite

Athina një qytet i lashtë pellazg

NGA: LUFTULLA PEZA DHE LILJANA PEZA Servi (2011, f.17), studiuese e historisë së Akropolit të Athinës, na informon: “ In the second millenni...NGA: LUFTULLA PEZA DHE LILJANA PEZA

Servi (2011, f.17), studiuese e historisë së Akropolit të Athinës, na informon: “ In the second millennim BC the population of Attika was reinforced. A new tribe, the Ionians, arrived from the north and merged with indigenous population, which tradition holds were the Pelasgians”./Gjatë mijëvjeçarit të dytë p.e.s. popullata e Atikës u përforcua. Një fis i ri, Jonët, arriti nga veriu dhe u shkri me popullatën vendase, që tradicionisht mbahet se kanë qenë pellazgët

Jonët kanë qenë një fis i shquar pellazg, që ka banuar në bregun perëndimor të Anadollit, me kryeqendër Smirnën, Izmirin e sotëm. Emërtimi kuptohet shumë lehtë nga gjuha shqipe, që do të thotë: Izmir= is mir = është mirë. Në Smirna është shkruar Iliasi dhe Odisea nga Homeri, rreth viteve 750 p.e.s.

COMMENTS

Publicite

Name

Shqiperia,1,
ltr
item
Alldailydose: Athina një qytet i lashtë pellazg
Athina një qytet i lashtë pellazg
https://1.bp.blogspot.com/-7MDXQrGGuRI/Xx103uqkfKI/AAAAAAAADVU/HZ6p_p81xfgqzGdRW0ppMzpb8pIkbiKbQCLcBGAsYHQ/s320/20200726_141744.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-7MDXQrGGuRI/Xx103uqkfKI/AAAAAAAADVU/HZ6p_p81xfgqzGdRW0ppMzpb8pIkbiKbQCLcBGAsYHQ/s72-c/20200726_141744.jpg
Alldailydose
https://www.alldailydose.com/2020/07/athina-nje-qytet-i-lashte-pellazg.html
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/
https://www.alldailydose.com/2020/07/athina-nje-qytet-i-lashte-pellazg.html
true
3890613646967640080
UTF-8
Loaded All Posts Not found any posts VIEW ALL Readmore Reply Cancel reply Delete By Home PAGES POSTS View All RECOMMENDED FOR YOU LABEL ARCHIVE SEARCH ALL POSTS Not found any post match with your request Back Home Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy